Sfințirea troiței și a icoanei Maicii Domnului în Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Broscăuți


FOTO


Sâmbătă, 23 mai 2026, în parohia „Nașterea Maicii Domnului” Broscăuți, Protopopiatul Dorohoi, a avut loc slujba de sfințire a troiței și a icoanei Maicii Domnului amplasate la intrarea în parohie, loc devenit de acum înainte spațiu de rugăciune și  binecuvântare atât pentru credincioșii parohiei cât și pentru călători.

Evenimentul a adunat numeroși credincioși din parohie dar și din împrejurimi, veniți cu bucurie și emoție pentru a participa la acest moment deosebit din viața comunității. Oaspeții au fost întâmpinați, după frumoasa tradiție românească, cu pâine și sare de către copii îmbrăcați în port popular.
Slujba de sfințire a fost oficiată de un sobor de preoți, protos fiind părintele arhimandrit Teodosie Pleșca, starețul Mănăstirii Zosin. Din sobor au făcut parte părintele protopop Ionuț Ștefan Apetrei, părintele misionar protopopesc Mihai Ștefan Bogdan, precum și alți preoți invitați. Au fost săvârșite slujba de sfințire a troiței și a icoanei Maicii Domnului, o rugăciune de mulțumire pentru toate binefacerile, precum și pomenirea celor adormiți.
Troița a fost realizată prin osteneala și generozitatea doamnei Rodica Aniței, fiică a satului Broscăuți, ca semn de recunoștință, evlavie și dragoste față de Maica Domnului și față de locurile natale.
Icoana, realizată în mozaic Murano cu fond de aur de către firma Art Georgies din Iași, o înfățișează pe Maica Domnului cu Pruncul Iisus în brațe, purtând în mână o floare de crin, simbol al curăției și al sfințeniei, amintind de chipul Maicii Domnului – „Crinul cel neveștejit”. Monumentul este placat cu piatră naturală adusă de la Soroca, din Republica Moldova, îmbinând frumusețea artistică cu profunzimea simbolică a tradiției creștine.
În cuvântul adresat celor prezenți, părintele arhimandrit Teodosie Pleșca, starețul Mănăstirii Zosin și părintele protopop Ionuț Ștefan Apetrei au evidențiat rolul Maicii Domnului ca ocrotitoare și mijlocitoare înaintea lui Dumnezeu, subliniind totodată importanța icoanei ca mărturisire vie a credinței ortodoxe.
În spiritualitatea ortodoxă, cinstirea Maicii Domnului ocupă un loc aparte, ea fiind cea care, prin ascultarea și smerenia sa, a devenit „mai cinstită decât heruvimii și mai mărită fără de asemănare decât serafimii”. Preasfânta Născătoare de Dumnezeu rămâne pentru credincioși chipul desăvârșit al curăției, al rugăciunii și al iubirii jertfelnice, dar și ocrotitoare grabnic ajutătoare a celor care o cheamă cu credință în rugăciune.
Așezarea unei icoane a Maicii Domnului la intrarea în comunitate reprezintă atât un semn exterior al credinței, cât și o mărturisire vie a faptului că viața oamenilor, casele și drumurile lor sunt încredințate ocrotirii celei care L-a purtat în brațe pe Hristos, „Lumina lumii”. În tradiția poporului român, troițele și icoanele ridicate la răscruci de drumuri au fost dintotdeauna locuri de rugăciune, de binecuvântare și de întărire sufletească pentru călători și pentru întreaga comunitate.
Totodată, icoana Maicii Domnului devine o chemare tăcută la rugăciune și la întoarcerea inimii către Dumnezeu. Într-o lume tot mai grăbită și mai marcată de neliniște și îndepărtare sufletească, prezența unei icoane într-un loc vizibil amintește fiecărui trecător că omul nu este singur pe drumul vieții și că Maica Domnului rămâne mijlocitoare și călăuzitoare spre Fiul ei, Domnul nostru Iisus Hristos.
„Iată de acum mă vor ferici toate neamurile, că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic și sfânt este numele Lui” (Luca 1, 48-49) au fost cuvintele scripturistice care au însoțit această zi de sărbătoare.
În cuvântul adresat celor prezenți, părintele paroh Ionuț Crețu a evidențiat și faptul că întreaga comunitate a satului Broscăuți se află, în chip simbolic și duhovnicesc, sub ocrotirea Maicii Domnului. Două dintre cele trei parohii ale localității au ca hramuri marile sărbători închinate Născătoarei de Dumnezeu: „Nașterea Maicii Domnului”, sărbătoare care deschide anul bisericesc, și „Adormirea Maicii Domnului”, praznic care încheie șirul marilor sărbători ale acestuia. Astfel, începutul și sfârșitul anului liturgic stau sub binecuvântarea și mijlocirea Preasfintei Fecioare Maria, ocrotitoarea și rugătoarea neobosită pentru lume.
Totodată, între aceste două mari sărbători se află și prăznuirea Sfinților Împărați Constantin și Elena, ocrotitorii celei de-a treia parohii din comunitate, cei care au avut un rol hotărâtor în mărturisirea și răspândirea credinței creștine. Prin această rânduială binecuvântată, satul Broscăuți apare ca o comunitate așezată sub semnul credinței, al rugăciunii și al ocrotirii cerești, în care Maica Domnului și sfinții lui Dumnezeu rămân repere vii pentru viața duhovnicească a credincioșilor.
La final, părintele paroh a adresat mulțumiri părinților slujitori pentru împreuna rugăciune și binecuvântare, doamnei Rodica Aniței pentru dragostea și jertfelnicia arătate față de Biserică și comunitate, precum și tuturor credincioșilor care au contribuit la organizarea și buna desfășurare a acestui eveniment binecuvântat.(Pr. Ionuț Crețu)

Întrunirea Cercului Misionar „Sfinții Împărați” în parohia „Nașterea Maicii Domnului” Broscăuți



FOTO

Luni, 18 mai 2026, în Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din Broscăuți, a avut loc întrunirea Cercului Misionar „Sfinții Împărați” Broscăuți, eveniment la care au participat preoții slujitori ai parohiilor arondate acestui cerc misionar, alături de numeroși credincioși.

Programul zilei a debutat cu săvârșirea slujbei Utreniei și a Sfintei Liturghii, oficiate în sobor, protos fiind părintele Sebastian Cazaciuc de la Parohia „Sfântul Nicolae” Cordăreni. În cuvântul adresat credincioșilor la finalul slujbei, părintele Cosmin Constantin Pristavu, președintele Cercului Misionar „Sfinții Împărați” Broscăuți, a evidențiat importanța acestor întâlniri pastorale și misionare, precum și necesitatea intensificării activității duhovnicești și catehetice în comunitățile parohiale.
În continuarea programului, părintele Sebastian Cazaciuc a susținut referatul cu tema: „Hristos în mijlocul casei noastre – chipul familiei binecuvântate”, subliniind rolul credinței, al iubirii și al rugăciunii în viața familiei creștine. Preacucernicia sa a arătat faptul că prezența lui Dumnezeu în viața familiei poate transforma casa într-un adevărat spațiu al păcii, al comuniunii și al creșterii duhovnicești.
La discuțiile ce au urmat a participat și părintele protopop Ionuț Ștefan Apetrei, dialogul concentrându-se asupra unor teme de actualitate pastorală și familială. Printre direcțiile abordate s-au numărat:
• importanța comunicării și a rugăciunii în familie, astfel încât aceasta să devină „biserica de acasă”, roditoare prin copii și prin împlinirile lor;
• modalitățile concrete prin care Hristos poate fi așezat în centrul vieții de familie;
• mijloacele duhovnicești necesare întăririi familiei creștine: spovedania, postul și legătura constantă cu duhovnicul familiei.
Discuțiile s-au încheiat cu întrebarea: „Cum putem ajuta familia contemporană să-L reașeze pe Hristos în centrul vieții ei?”, participanții încercând să identifice soluții și metode pastorale prin care Biserica să răspundă provocărilor actuale ale societății.
La final, părintele Ionuț Crețu, gazda întâlnirii, a mulțumit părinților slujitori și  părintelui protopop pentru dialogul ziditor desfășurat în cadrul acestei întruniri, subliniind importanța păstrării familiei creștine unite în jurul lui Hristos și al valorilor Evangheliei.

Etapa locală în Protopopiatul Dorohoi a Concursului Național Catehetic „Familia – binecuvântare a lui Dumnezeu şi şcoală a iubirii smerite şi darnice”, ediția a XVIII-a


FOTO

În data de 20 aprilie a.c., la sediul Protopopiatului Dorohoi s-a desfășurat etapa locală a Concursului Național Catehetic 2026, ajuns la cea de a XVIII-a ediție și intitulat „Familia – binecuvântare a lui Dumnezeu şi şcoală a iubirii smerite şi darnice”.

Organizat în Anul omagial al pastorației familiei creștine și Anul comemorativ al sfintelor femei din calendar (mironosițe, mucenițe, cuvioase, soții și mame, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, de către Sectorul Teologic-Educațional al Administrației Patriarhale, în parteneriat cu Ministerul Educației și Cercetării, în perioada 10 noiembrie 2025 – 21 mai 2026, Concursul se adresează grupurilor catehetice parohiale din țară şi din diaspora, se implementează în eparhii, protopopiate, cercuri misionare și parohii și își propune să valorifice tezaurul de învăţătură al Bisericii cu privire la familia creştină şi pastoraţia ei, precum şi pildele de mărturisire ale femeilor mironosițe, mucenițe, cuvioase, soții și mame din Biserică. Totodată, scopul concursului este de a contribui la intensificarea activităţii catehetice parohiale pentru copii şi tineri, astfel încât numărul parohiilor care desfăşoară activitate catehetică să crească.
În Protopopiatul Dorohoi, cu un număr total de copii și tineri implicați, au participat în acest an șase parohii:
-Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Catedrală, Dorohoi, paroh pr. prof. Apetrei Ionuț-Ștefan, pr. prof. Iftodi Marian-Liviu: „Comoara credinței din Țara de Sus: Sfinții botoșăneni și binecuvântarea familiei creștine”;
-Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Dorohoi, paroh pr. Pintili Elidor-Tudor: „Familia – locul unde se obține nota 10 la materia iubirii”;
-Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Prelipca, paroh pr. Butnariu Ioan-Silviu: „Familia creștină sub binecuvântarea lui Hristos și a Maicii Domnului – repere catehetice pentru formarea copiilor și tinerilor în Biserică”;
-Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” Bucecea, paroh pr. Cojocariu Ioan-Emanuil: „Călătoria familiei spre Împărăția lui Dumnezeu”;
-Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Dumbrăvița, paroh pr. prof. Foca Mihai-Claudiu: „Vatra Iubirii: Familia creștină – Reflecția Iubirii Sfintei Treimi în viața de zi cu zi”;
-Parohia „Sf. Apostoli Petru și Pavel” Podeni, paroh pr. Gherman Costică și Parohia „Sfinții Împărați” Vlădeni, paroh pr. Pînzariu Mihai-Cătălin: „Familia – altarul viu al iubirii smerite și darnice”.
În urma prezentării proiectelor și a jurizării de către comisia formată din membrii: dna. Lojniță Luminița, prof. de religie la Școala Gimnazială „Spiru Haret” din Dorohoi, pr. prof. Chichioacă Petru-Georgel, directorul Seminarului Teologic „Sfântul Ioan Iacob” din Dorohoi și pr. prof. Pristavu Cosmin-Constantin, Protopopiatul Dorohoi va fi reprezentat la etapa eparhială a concursului de către Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Dumbrăvița, cu proiectul realizat de pr. prof. Foca Mihai-Claudiu și intitulat „Vatra Iubirii: Familia creștină – Reflecția Iubirii Sfintei Treimi în viața de zi cu zi”.
Din partea organizatorilor, prin pr. Berechea Ovidiu-Vasile, responsabilul de catehizare al Biroului de catehizare al Protopopiatului Dorohoi, echipele și toți cei 260 de copii și tineri participanţi au primit diplome și premii, constând în icoane, acatiste, cărți de rugăciune, toacă și ciocănele.

„Participarea la faza pe protopopiat a Concursului Național Catehetic, desfășurată în data de 20 aprilie, a adus multă bucurie și a confirmat implicarea vie a parohiilor noastre. Cele șase parohii participante au prezentat proiecte atent pregătite, prin care s-au evidențiat seriozitatea, creativitatea și dăruirea copiilor și tinerilor în activitățile catehetice. Nivelul calitativ ridicat al lucrărilor a reflectat atât buna coordonare din partea preoților, cât și interesul real al participanților pentru aprofundarea credinței. Tematica Anului omagial al pastorației familiei creștine și a Anului comemorativ al sfintelor femei a fost valorificată cu sensibilitate, într-un mod care a pus în lumină importanța familiei și a modelelor de sfințenie în viața tinerilor.
Astfel de inițiative contribuie în mod esențial la formarea duhovnicească a noii generații și la consolidarea vieții comunitare, motiv pentru care felicităm toate parohiile implicate pentru efortul și mărturia lor frumoasă” (pr. prof. Apetrei Ionuț-Ștefan, protopop al Protopopiatului Dorohoi)

„Am  avut  onoarea  și  bucuria  de  a  juriza  faza  locală  a  Concursului  Național Catehetic: „Familia –  binecuvântare  a  lui  Dumnezeu  și  școală  a  iubirii  smerite  și  darnice”. Activitățile  prezentate  în  concurs,  activități  care  s-au  desfășurat  în  parohii  și  care  au  antrenat  copii și  tineri, creștini  de  diferite  vârste  au  reliefat  viața  duhovnicească  din  familia  ortodoxă  și  au  avut  mai  multe  obiective: cultivarea  virtuților  și  atitudinilor  creștine,  educarea  în  spiritul  credinței  strămoșești,  a  dragostei  față  de  aproapele  și  a  nădejdii  în mântuire și  de  a   oferi  modele  de  viață  creștină  cu  copii  sfinți  într-o  societate  aflată  în  declin  spiritual. partici-panții  la  concurs  au  înțeles  încă  o  dată  că  Biserica  Ortodoxă  este  și  un  spațiu  al  bucuriei  și  al  libertății,  un  cadru  în  care  să  se  simtă  ca  acasă  și  că  fiecare  membru   are  datoria  de  a-L  mărturisi  pe  Hristos.
Consider  că  participarea la  Concurs  și-a  atins  scopul  și  ne-a  făcut  să  conștientizăm  faptul  că  „ortodoxia  credinței  îmbibată  cu  comportamentul  evanghelic,  constituie  condițiile  adevăratei  mărturii  evanghelice”,  așa  cum  sublinia  părintele  profesor  Ion  Bria  în  lucrarea  <Liturghia  după  Liturghie, Misiune  apostolică  și  mărturie  creștină  azi>”. (Lojniță Luminița, prof. religie la Școala Gimnazială „Spiru Haret” Dorohoi)

„Am participat cu multă emoție și entuziasm la prima etapă din cadrul Concursului Național Catehetic 2026 – etapa pe protopopiat. Mulțumim organizatorilor pentru această inițiativă care ne responsabilizează, precum și tuturor celor care ne-au sprijinit în acest demers. Mulțumim, de asemenea, și pentru darurile primite din partea acestora la final.
Pentru mine experiența obținută în acest concurs este un câștig duhovnicesc și o motivație de a continua lucrarea catehetică cu și mai multă râvnă.” (Pr. Butnariu Ioan-Silviu, Parohia „Adormirea Maicii Domnului” – Prelipca). (Pr. Prof. Pristavu Cosmin-Constantin)