Călători în lumina și frumusețea Cerului la mănăstirile nemțene

Pelerinaj la mănăstirile din zona Neamțului pentru elevii cu rezultate deosebite la Olimpiada de Religie


Protopopiatul Dorohoi a organizat în data de 11 mai 2024 un pelerinaj pentru elevii care au participat la Olimpiada de Religie și Olimpiada de Cultură și Spiritualitate faza județeană. Această inițiativă a avut ca scop nu doar recompensarea realizărilor lor, ci și ghidarea lor către cunoașterea vieții spirituale prin experimentare. Tinerii au fost însoțiți de către părinții profesori Marian Iftodi și Ciprian Șoptică, domnul profesor de religie Claudiu Zugravu și doamna profesor Anamaria Onofrei.

Pelerinajul a început cu un scurt popas la Cetatea Neamțului unde un ghid le-a vorbit tinerilor despre istoricul cetății și despre personalitatea Binecredinciosului Voievod Ștefan cel mare și Sfânt, am vizitat încăperile încărcate de istorie și nu în ultimul rând Paraclisul cetății. Drumul nostru a continuat apoi cu vizite la mănăstirile Neamț, Sihăstria, Sihăstria Râșcăi și Cămârzani. În toate bisericile în care au intrat, copiii s-au închinat la icoanele făcătoare de minuni și la sfintele moaște apoi au intonat troparul Învierii sau cântarea ”Luminează-te noule Ierusalime” specifice perioadei pascale. Mulți dintre tineri au mărturisit că e pentru prima dată când au vizitat aceste mănăstiri și au rămas profund impresionați de frumusețea lor sau de trăirea viețuitorilor.

„Această excursie mi-a oferit ocazia de a descoperi ceea ce înseamnă viața în adevăratul sens al cuvântului, să trec de bariera pământească și să mă conectez cu esența divină. Astăzi, munții păreau să se încline în fața noastră, iar noi, la rândul nostru, ne-am închinat lui Dumnezeu cu umilință și recunoștință.”(Denisa-Nicoleta Sănăucianu cl. a X-a)

„O mănăstire este ca o insulă de liniște în mijlocul agitației lumii, unde sufletul găsește odihnă și pace.” Datorită acestui dar primit,am reușit să dedic minute prețioase sufletului meu; minute care m-au încărcat cu pace sufletească; minute care m-au adus cu un pas mai aproape de Dumnezeu. Prin aceste locuri sfinte, nu doar că am putut vedea dragostea nemărginită a lui Dumnezeu față de noi, ci El a rânduit ca noi să primim și scurte cuvinte de învățătură, care cu siguranță ne vor fi folositoare în calea pe care o vom urma.După această zi, sunt convinsă că voi reveni curând, alături de cei dragi, în aceste locuri pe care Dumnezeu ni le-a lăsat ca noi să avem un refugiu în care să ne întărim credința și să ne hrănim sufletul.”(Delia Nechifor cl. a XII-a)

”Am vizitat locuri minunate, cu mănăstiri și peisaje ca de poveste, care au lăsat în suflet liniștea și sfințenia locului. Am găsit două cărți captivante despre cât de minunată este purtarea de grijă a lui Dumnezeu și despre taina gândului bun, pe care aștept să le citesc descoperind frumusețea lecturii. A fost o zi frumoasă, cu încărcătură duhovnicească!” (Sofia Ioana Budacă cl. a VI-a)

„Am întâlnit copii deosebiți cu care am reușit sa leg prietenii. Locurile pe care le-am vizitat, fiecare în parte mi-au atras atenția în felul lor unic. Mănăstirile și bisericile vizitate au fost foarte frumoase, și în exterior, dar și în interior. Aduc mulțumiri domnului profesor Zugravu Claudiu pentru că fără sprijinul și încurajarea dumnealui, nu aș fi ajuns să particip la olimpiadă și astfel să mă bucur de acest pelerinaj.” (Elena Gafițanu cl. a VII-a)

Mulțumim Părintelui Protopop Apetrei Ionuț-Ștefan pentru frumoasa inițiativă de a organiza acest pelerinaj, pentru promovarea performanței școlare la disciplina Religie Ortodoxă, pentru dragostea, respectul și aprecierea de care s-au bucurat elevii cu rezultate deosebite din acest an școlar.

Încondeierea ouălor de Paști în parohia Văculești

Luni, 29 aprilie 2024, la Biserica ,, Sfinții Voievozi” Văculești, a avut loc o activitate specifică acestei perioade de încondeiere a ouălor de Paști.
Preotul paroh, Chirilă Petru a implicat la acest atelier un grup de 16 elevi din parohie, fiind coordonați de Mirela Soprovici, profesor de Educație plastică la Colegiul Național ,, Mihai Eminescu” Botoșani și Elena Chirilă, profesor de religie la Școala Gimnazială ,, Mihail Kogălniceanu” Dorohoi.
Copiii s-au remarcat prin creativitate și interes, exprimându-și dorința de a participa în fiecare an, cu suflet curat, la acest atelier care le pune în valoare aptitudinile și calitățile lor spirituale. (Prof. Chirilă Elena) FOTO

„Bucurie în Familie – pizza pentru fapte bune”

Elevii din școlile dorohoiene și parohiile din Protopopiatul Dorohoi s-au implicat în campania umanitară Pro Vita!

Urmând îndemnul Mântuitorului Iisus Hristos spre fapta cea bună: „… flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit; gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; (Ev. Matei 25, 31-46), Departamentul Pro Vita Dorohoi a desfășurat în perioada postului Mare 2024, campania umanitară Bucurie în Familie – pizza pentru fapte bune prin parteneriatul dintre școlile dorohoiene și Protopopiatul Dorohoi, pentru a fi sprijinite cu alimente 250 de familii și 950 de copii din familiile defavorizate.

Campania Bucurie în Familie – pizza pentru fapte bune invită Parohiile din Protopopiatul Dorohoi și elevii din școlile din zona Dorohoiului la un concurs de fapte bune: clasă care va dona cele mai multe alimente neperisabile pentru familiile numeroase va câștiga pizza, ca răsplată pentru efortul și altruismul dovedit.

În acest proiect, la propunerea ProViţa Dorohoi, s-au înscris următoarele instituții de învățământ din Dorohoi: Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Iacob” Dorohoi, Școala Gimnazială „Spiru Haret” Dorohoi, Liceul „Regina Maria” Dorohoi, Liceul „Grigore Ghica” Dorohoi, Grădinița cu P.P.Nr. 6 Dorohoi, structură a Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Iacob” Dorohoi, Grădinița cu P.P. „Albă-ca-Zăpada” Dorohoi, structură a Școlii cu Nr. 2 „Ștefan cel Mare”, Dorohoi, Liceul Tehnologic „Alexandru Vlahuță” Șendriceni, Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi, Școala Gimnazială Dimăcheni, Școala Gimnazială Nr. 1, Dorohoi.

Proiectul a urmărit următoarele obiective:
-transmiterea bucuriei Învierii Mântuitorului Iisus Hristos prin oferirea unor daruri concrete familiilor care se confruntă cu dificultăți materiale;
-împlinirea cuvântului Sfintei Scripturi (Mt. 25, 31- 46) prin hrănirea celor flămânzi și prin încurajarea altor persoane de a face asemenea;
-de a-i apropia pe oameni (profesori, elevi, parteneri, angajați, familii numeroase) de Biserică și învățătura Mântuitorului Iisus Hristos prin exersarea practică a unor virtuți care să faciliteze cunoașterea stării de creștin și a vieții interne a Bisericii.
-a oferi tinerilor oportunitatea de a se implica în acțiuni de voluntariat cu un impact puternic pentru societate.
Efortul lor s-a concretizat în strângerea, pentru aceste familii numeroase, a peste 2800 kg de alimente neperisabile (făină, mălai, orez, zahăr, mazăre, conserve, pastă de tomate, paste făinoase, griș, dulciuri) şi peste 950 litri de ulei.

După Sfintele Sărbători de Paște, în prima săptămână după vacanţă vor fi anunţate clasele câştigătoare din fiecare școală, adică cele care au colectat cantitatea cea mai mare de alimente. Acestea vor primi ca premiu pizza pe săturate pentru altruismul dovedit. Departamentul ProVita Dorohoi aduce alese mulțumiri pentru sprijinul derulării proiectului, Părintelui Protopop Pr. Prof. Apetrei Ionuț-Ștefan, preoților parohi, directorilor, profesorilor, învățătorilor, educatorilor, elevilor, părinților, voluntarilor ATOR Dorohoi și tuturor partenerilor implicați.

Ne rugăm ca Preamilostivul Dumnezeu să răsplătească tuturor partenerilor jertfă și efortul susținut în acest proiect și le dorim ca Lumina Învierii Domnului nostru Iisus Hristos să le binecuvânteze familiile cu spor și ajutor. Pro Vita Dorohoi este un departament al Sectorului de Misiune din cadrul Arhiepiscopiei Iașilor care funcționează din anul 2011 și are ca misiune salvarea, protejarea și îmbunătățirea vieții. Proiectele principale se concentrează în jurul informării și consilierii tinerilor, ajutorarea femeilor însărcinate aflate în dificultate, salvarea copiilor de la avort și sprijinirea familiilor cu mulți copiii. Nădăjduim că familiile nevoiaşe „să guste din bucuria dăruirii” tuturor celor care au săvârșit fapta cea bună cu inimă curată și gând smerit și au donat din „masa bucuriei”. (Responsabil ProVita Dorohoi, Pr. Prof. Iftodi Marian-Liviu).

FOTO