Moștenitorii Centenarului, pe urmele părintelui Cleopa


FOTO

Vineri, 28 februarie 2025, tinerii din grupul parohial „Luminătorii” de la parohia „Nașterea Maicii Domnului” Broscăuți îndrumați de pr. Crețu Vasile Ionuț, împreună cu cei din grupul „Prietenii Sfinților Împărați” de la parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Broscăuți sub îndrumarea pr. Pristavu Cosmin Constantin, au pornit într-un pelerinaj de suflet, intitulat „Pe urmele părintelui Ilie Cleopa”.

Această activitate face parte din proiectul catehetic „Tinerii de azi – moștenitorii Centenarului”, cu care tinerii din cele două parohii s-au înscris la Concursul Naţional Catehetic din Anul omagial 2025 „Mărturisirea jertfelnică a dreptei credinţe – moştenirea unui secol de Patriarhat pentru copii şi tineri”.
Pelerinajul a început cu un scurt popas la Crescătoria de zimbri de la Neamț, unde tinerii s-au bucurat de frumusețea naturii și au admirat rarele exemplare de zimbri, simboluri ale măreției și statorniciei. Apoi, pașii lor s-au îndreptat către Schitul Vovidenia, loc de liniște și reculegere, unde părintele arhimandrit Mihail Daniliuc le-a vorbit despre istoricul schitului și despre marile personalități care au viețuit aici: Mitropolitul Visarion Puiu și scriitorul Mihail Sadoveanu. Copiii au fost încântați să afle detalii despre trecutul acestui loc binecuvântat. Fiind aproape de Mănăstirea Neamț, tinerii pelerini au aflat lucruri noi despre Sfântul necunoscut și despre Icoana făcătoare de minuni care se află aici.
Spre prânz, tinerii au pășit cu emoție în biserica mănăstirii Sihăstria, simțind încă de la intrare liniștea profundă și duhul de rugăciune al locului. Pentru mulți dintre ei, a fost prima dată când au ajuns aici, iar impresiile au fost copleșitoare. În chilia părintelui Ilie Cleopa, fiecare obiect păstrat – de la metaniile tocite de rugăciune până la cărțile vechi și hainele simple – le-a vorbit despre viața aspră, dar plină de har a marelui duhovnic. Candelele ce ardeau tainic la fiecare mormânt din „Grădina cu sfinți” i-au impresionat profund, iar liniștea de acolo i-a făcut să înțeleagă că locul acela este unul special, în care rugăciunea și sfințenia au lăsat urme adânci.
Pentru a se pregăti de acest pelerinaj, tinerii au primit o temă specială: fiecare a lecturat câte un volum din colecția „Ne vorbește părintele Cleopa”, notând îndemnuri și sfaturi din cuvântările acestuia. Unii dintre ei au transpus aceste gânduri în versuri, reușind să îmbine spiritualitatea cu talentul literar.


„Prin munți de taină, la Sihăstrie,
Un glas răsună, plin de iubire,
Părintele Cleopa ne învață blând,
Despre credință și despre gând.

De lăsatul secului ne-a grăit,
Cu blânde cuvinte, cu duh liniștit,
Să nu părăsim rugăciunea fierbinte,
Că-n ea se ascund comori sfinte.

Să-l ascultăm, să-l prețuim,
Cu dragoste sfântă să-l pomenim,
Că-n slovele sale, de sus dăruite,
E viață, lumină și căi mântuite.”(Cezara, 18 ani)



La finalul zilei, și-au așternut impresiile despre această experiență deosebită, descoperind cât de actuală și vie rămâne învățătura marelui duhovnic:
„Am pornit la drum cu rugăciunile de dimineață, ceea ce a trezit în interiorul sufletului meu multă liniștite și acel sentiment de „acasă”. Mi-am încărcat sufletul de iubire și liniște la fiecare mănăstire. După acest pelerinaj mă simt împlinită, liniștită sufletește și conștientizez încă o dată că sunt înconjurată de oameni calzi, blânzi, cu multă iubire și credință în suflet și pentru toate astea îi mulțumesc lui Dumnezeu, deoarece după cum bine știți, mereu El ne ghidează și ne plantează pe drumul vieții noastre persoane cu suflet bun, îndrumători și mentori ce contribuie sufletului nostru. Mulțumesc părintelui Crețu Ionuț și părintelui Pristavu Cosmin, pentru această oportunitate de a participa la un pelerinaj, în care am pășit și ne-am apropiat  mai mult de Sfinți și de frumusețile pe care Dumnezeu ni le-a lăsat pe pământ.”(Camelia, 19 ani)
„Astăzi împreună cu părintele Ionuț și părintele Cosmin și mai mulți tineri din satul meu,am pronit în primul pelerinaj din viața mea. Am fost încântat de frumoasele locuri pe care le-am vizitat. Mi-a plăcut ziua de astăzi deoarece am descoperit locuri  noi: Zimbrăria, Mănăstirea Sihăstria, Grădina  cu Sfinți. Mulțumesc tuturor pentru acest pelerinaj.”(Darius, 9 ani)
„Vizita la mănăstirea Sihăstria a fost o experiență deosebită, plină de liniște și spiritualitate. Grădina cu sfinți m-a impresionat profund, fiecare colț fiind o dovadă a credinței celor care au trăit și s-au rugat acolo. Am simțit o legătură specială cu natura și cu istoria acestui loc sacru, care ne-a oferit ocazia de a reflecta asupra valorilor spirituale. Întreaga zi a fost o călătorie de descoperire și inspirație, care  ne-a îmbogățit sufletește.”(Alesia, 12 ani)
„Mi-am dorit dintotdeauna să simt ca aparțin unui grup. În timp, descoperindu-L pe Dumnezeu, am realizat ca locul meu e printre oamenii care Îi urmează calea. Am fost mereu motivată de acest verset: „Căci, acolo unde sunt doi sau trei adunați în numele Meu, sunt și Eu în mijlocul lor” și l-am pus în suflet ca propria mea ancoră. Călătoria noastră a început strategic, cred eu. Am pus la bază minunile naturii, amintindu-ne că tot ceea ce este frumos El a creat, de la liniștea codrilor, până la diversitatea viețuitoarelor. Treptat, am pășit și pe la mănăstiri, adevărate dovezi ale iubirii ce provine dintr-o iubire și mai mare. Și dacă tot recunoașteți că ați învățat lucruri noi, nu uitați că a fost posibil datorită eforturilor depuse de „purtători ai luminii creștine” pe parcursul unui secol. Și ghiciți ce, noi le urmăm exemplul! Și sunt mândră de #luminători. Sincere mulțumiri părinților Ionuț și Cosmin pentru atmosferă și inițiativă!”(Flavia, 19 ani)
„Doresc să vă mulțumesc mult pentru experiența minunată de ieri. La Mănăstirea Sihăstria, intrând în Chilia Părintelui Cleopa, m-au fascinat obiectele care i-au aparținut, precum și arhitectura mănăstirii. În Grădina cu Sfinți am simțit prezența Părintelui Cleopa aproape de noi! Sunt recunoscătoare Părintelui Ionuț și Părintelui Cosmin!A fost minunat!”(Delia, 14 ani)
„Mănăstirea Sihăstria și Schitul Vovidenia sunt locuri foarte liniștite și frumoase, unde oamenii merg ca să se roage și să se reculeagă. Mi se pare că aceste locuri au o atmosferă aparte, care te face să te simți mai aproape de Dumnezeu. Schitul Vovidenia mi s-a părut interesant și pentru că Mihail Sadoveanu a scris acolo câteva dintre cărțile lui. Cred că liniștea și natura din jur l-au inspirat foarte mult. Mi-ar plăcea să vizitez din nou aceste locuri, pentru că sunt perfecte pentru a te relaxa și a scăpa de agitația de zi cu zi.” (Angelina, 15 ani)
„Pe mine m-a impresionat Schitul Vovidenia deoarece  această biserică are o istorie interesantă , în această biserică m-am simțit protejată. Am rămas cu informații folositoare despre biserică dar și despre Mihail Sadoveanu.”(Amalia, 13 ani)
„Astăzi am descoperit o liniște cum rar întâlnești – nu doar absența zgomotului, ci o pace care pătrunde adânc în suflet. La Sihăstria timpul nu mai aleargă, ci curge lin, ca o rugăciune nesfârșită. În tăcerea aceea vie, am simțit cum gândurile se limpezesc, cum sufletul se odihnește și cum, pentru o clipă, lumea întreagă pare mai aproape de cer.”(Cezara, 18 ani)
„Mănăstirea Sihăstria nu este doar un loc pe care îl vizitezi, ci unul pe care îl trăiești. A fost o experiență de suflet, pe care aș repeta-o oricând.”( Alexia, 17 ani)
„Mănăstirea Sihăstria este un loc deosebit, plin de liniște și frumusețe, unde sufletul găsește pace și împlinire. Mă simt binecuvântată pentru că am avut ocazia să vizitez acest loc sacru, unde rugăciunile și liniștea muntelui îți umplu inima de lumina divină. Fie ca mănăstirea să continue să fie un refugiu pentru toți cei care caută pacea sufletului și apropierea de Dumnezeu!”(Ștefania, 15 ani)

Părintele Ilie Cleopa a fost un adevărat mărturisitor al credinței în vremuri grele, un om al rugăciunii și al smereniei, care a știut să mențină aprinsă flacăra Ortodoxiei în sufletele credincioșilor. Tinerii au înțeles, prin acest pelerinaj, că jertfa și dăruirea sunt esențiale în viața unui creștin și că, prin credință, orice obstacol poate fi depășit.
Această zi deosebită a întărit legăturile dintre participanți și i-a inspirat să aprofundeze moștenirea spirituală pe care înaintașii ne-au lăsat-o. Pelerinajul „Pe urmele părintelui Cleopa” a fost nu doar o călătorie fizică, ci și una sufletească, spre înțelegerea profundă a dreptei credințe și a mărturisirii jertfelnice.
Mulțumim celor care au contribuit la buna desfășurare a acestui pelerinaj, Primăria și Consiliul local Broscăuți și TCS Media Broscăuți. (pr. Ionuț Crețu/pr. Cosmin Pristavu)

Tinerii de azi – moștenitorii Centenarului


FOTO

Sâmbătă, 15 februarie 2024, tinerii din grupurile catehetice „Luminătorii” de la Parohia Nașterea Maicii Domnului, coordonați de părintele Ionuț Crețu, și „Prietenii Sfinților Împărați” de la Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena, îndrumați de părintele Cosmin Pristavu, au avut prima întâlnire din cadrul proiectului catehetic „Tinerii de azi – moștenitorii Centenarului”, dedicat Centenarului Patriarhiei Române. Activitatea face parte din proiectul cu care tinerii din cele două parohii s-au înscris la Concursul Național Catehetic, ajuns la ediția a XVII-a, care în acest an este intitulat „Mărturisirea jertfelnică a dreptei credinţe – moştenirea unui secol de Patriarhat pentru copii şi tineri”.

Acest proiect își propune să le ofere tinerilor ocazia de a înțelege și de a trăi moștenirea spirituală și istorică a Bisericii Ortodoxe Române, punând accent pe rolul lor în continuarea credinței și valorilor ortodoxe. Printr-o serie de activități interactive, dezbateri și incursiuni în istoria Bisericii, tinerii sunt încurajați să devină purtători ai unei moșteniri ce transcende generațiile.

Întâlnirea s-a desfășurat în biserica parohiei „Nașterea Maicii Domnului” din Broscăuți într-o  atmosferă caldă și prietenoasă, debutând cu jocuri de cunoaștere, menite să îi apropie pe participanți, urmate de rugăciunea „Împărate Ceresc”. Momentul catehetic a fost deschis de părintele Ionuț Crețu, care le-a prezentat tinerilor tematica anului omagial 2025: „Anul omagial al Centenarului Patriarhiei Române” și „Anul comemorativ al duhovnicilor și mărturisitorilor ortodocși români din secolul al XX-lea”.

Prin intermediul unei prezentări structurate și accesibile, tinerii au descoperit momentele esențiale din istoria Bisericii Ortodoxe Române. Un punct central al discuției a fost proclamarea Autocefaliei BOR în 1885, moment esențial în consolidarea identității ortodoxe românești. Până atunci, Biserica Ortodoxă din Țările Române se afla sub jurisdicția Patriarhiei de la Constantinopol. Obținerea autocefaliei a reprezentat un pas crucial pentru recunoașterea independenței spirituale și administrative a Bisericii noastre.

De asemenea, un alt moment istoric important, explicat pe larg, a fost ridicarea Bisericii Ortodoxe Române la rangul de Patriarhie în 1925, în timpul Regelui Ferdinand și al Patriarhului Miron Cristea, primul patriarh al României. Acest act a marcat maturizarea și recunoașterea BOR ca una dintre cele mai importante Biserici Ortodoxe autocefale. Explicațiile au subliniat faptul că acest pas a venit într-un moment de consolidare națională, la câțiva ani după Marea Unire din 1918, când statul român a devenit unitar, iar Biserica Ortodoxă Română a căpătat un rol fundamental în păstrarea credinței și identității naționale.

După această incursiune istorică, tinerii au vizionat filmul „Istoria Patriarhiei Române 1925-2025”, realizat de Trinitas TV, care a oferit o perspectivă vizuală captivantă asupra acestui secol de credință și slujire.

La final, tinerii au formulat propriile concluzii despre importanța acestei moșteniri spirituale, sub îndrumarea celor doi părinți moderatori. Discuțiile s-au concentrat pe modul în care noi, ca tineri, putem continua mărturisirea credinței și apărarea valorilor ortodoxe: „Să fim recunoscători pentru sacrificiile strămoșilor noștri!”, „Astăzi am aflat mai multe informații despre Patriarhii României.”, „Am fost impresionat de tehnica prin care bisericile au fost salvate prin mutarea lor.”, „În întâlnirea de astăzi am învățat că trebuie să fiu recunoscătoare pentru ceea ce am; cei ce au trăit înaintea noastră au luptat și s-au sacrificat pentru binele și viitorul nostru.”, „Am conștientizat greutățile și provocările prin care a trecut Biserica Ortodoxă Română în perioada comunistă și importanța credinței mărturisite în timpul revoluției.”, „În întâlnirea de astăzi am învățat că trebuie să fiu recunoscătoare pentru ceea ce am; cei ce au trăit înaintea noastră au luptat și s-au sacrificat pentru binele și viitorul nostru.”

Totodată, au fost stabiliți pașii următori ai proiectului, spre entuziasmul tuturor participanților. Urmează activități atractive și importante, care vor fi realizate în colaborare cu Școala Gimnazială „Dimitrie Pompeiu” Broscăuți, precum și cu alți parteneri locali.

Această primă întâlnire a demonstrat interesul și deschiderea tinerilor față de istoria și mărturisirea dreptei credințe, consolidând dorința de a aprofunda cunoștințele și de a trăi valorile ortodoxe în mod autentic. (Pr. Ionuț Crețu, Pr. Cosmin Pristavu)

Atelier catehetic în Protopopiatul Dorohoi pentru preoții  care vor participa la Concursul Național Catehetic 2025


Galerie foto

Luni, 20 ianuarie 2025, parohia „Înălțarea Domnului” din Ibănești, protopopiatul Dorohoi, a găzduit un atelier de formare și scriere de proiecte destinat preoților din Arhiepiscopia Iașilor, care vor participa la Concursul Național Catehetic, intitulat „Mărturisirea jertfelnică a dreptei credinţe – moştenirea unui secol de Patriarhat pentru copii şi tineri”, organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, de către Sectorul Teologic-Educaţional al Patriarhiei Române, în parteneriat cu Ministerul Educației, în perioada 15 noiembrie 2024 – 21 mai 2025.

Evenimentul a fost coordonat de părintele prof. dr. Bogdan Racu, Inspector pentru Învăţământ şi Cateheză în cadrul Arhiepiscopiei Iaşilor, cu susținerea părintelui protopop Ionuț Ștefan Apetrei și a părintelui Ovidiu Berechea, responsabilul cu catehizarea din protopopiatul Dorohoi, care a fost și gazda întâlnirii.

La atelier au participat preoți din protopopiatele Dorohoi, Botoșani, Săveni și Darabani, iar întâlnirea a fost structurată în patru componente esențiale, menite să ofere participanților o pregătire completă pentru realizarea proiectelor catehetice:

Prezentarea conceptului Concursului Catehetic 2025 a fost realizată de părintele Ionuț Viorel Pușcașu, responsabil cu cateheza din protopopiatul Darabani, care a explicat conceptul ediției din acest an, subliniind tematica, scopul și obiectivele proiectului. Participanții au fost încurajați să dezvolte proiecte care să promoveze valorile creștine, să încurajeze implicarea tinerilor și să sporească comuniunea în comunitățile parohiale.

Părintele Ovidiu Berechea, responsabil cu cateheza în protopopiatul Dorohoi, a detaliat procesul de realizare a celor trei cateheze obligatorii. S-a pus accent pe structurarea temelor, metodele interactive care pot fi folosite pentru a atrage interesul tinerilor și importanța adaptării mesajului la nevoile comunității.

Părintele prof. Cosmin Constantin Pristavu de la parohia „Sf. Împărați Constantin și Elena” Broscăuți a oferit participanților explicații clare despre modul de alcătuire a dosarului pentru concurs, care include documentele necesare pentru participare, calendarul de activități și materialele justificative. Accentul a fost pus pe acuratețea documentării și pe respectarea cerințelor stabilite de organizatori.

Spre final, părintele Ionuț Crețu de la parohia „Nașterea Maicii Domnului” Broscăuți a vorbit despre realizarea materialelor media (fotografii, videoclipuri și articole de presă), oferind sfaturi practice pentru a reflecta cât mai bine mesajul catehetic. De asemenea, a explicat importanța unei prezentări vizuale de calitate în promovarea proiectului în comunitatea locală și în mediul online.

Un moment cheie al atelierului a fost activitatea practică, în cadrul căreia preoții prezenți au lucrat în echipe pentru a întocmi un proiect catehetic aplicat. Fiecare echipă a avut sarcina de a dezvolta un plan pentru o activitate catehetică. Aceasta a inclus: alegerea unei teme relevante pentru comunitate, întocmirea unui calendar de activități și a unui portofoliu, precum și elaborarea materialelor catehetice și media necesare.

Lucrul în echipă a fost unul dintre aspectele cele mai apreciate ale atelierului. Participanții au subliniat importanța colaborării și schimbului de idei, elemente care contribuie la succesul unui proiect catehetic.

Participanții au remarcat că un proiect catehetic bine organizat poate avea un impact durabil, inspirând tinerii să rămână aproape de valorile credinței și să își asume un rol activ în viața parohiei.

„Participarea noastră la acest atelier ne oferă răspunsuri la întrebările pe care le aveam cu privire la desfășurarea Concursului Catehetic. Am primit sfaturi și sugestii pentru toate etapele concursului astfel încât să raelizăm activități frumoase și rodnice în parohiile implicate. Întâlnirea a fost una activ-participativă, fiecare preot fiind implicat în activitățile desfășurate.” Pr. Ionuț-Viorel Pușcașu, parohia Bașeu, responsabil cateheză, protopopiatul Darabani

„O dezbatere interesantă, reală și sinceră, spre împlinirea scopului de a ne mărturisi credința ortodoxă. A fost o bucurie să participăm la o activitate deosebită și de mare folos pentru pastorația tinerilor din parohiile noastre.”Pr. Dumitru Hapău,  parohia Dersca, protopopiatul Dorohoi.

„Prin întâlnirea de astăzi am reușit să mai punem o cărămidă la formarea noastră, a preoților, care să ne ajute în pastorație și în relația cu oamenii din parohiile de unde venim. Chiar dacă este vorba despre un concurs, am întâlnit astăzi mai mulți preoți uniți din același motiv: nevoia de a fi aproape de credincioșii noștri și, în contextul întâlnirii de astăzi, mai aproape de tinerii și copiii din parohii.”Pr. Teofan Justinian Curelariu, parohia Iezer, protopopiatul Dorohoi.

„Am participat astăzi, cu bucurie, la trainingul catehetic desfășurat la Ibănești. Zilele trecute, meditând la posibilitatea participării la un „concurs catehetic” mi se părea destul de redusă, existând foarte multe necunoscute. Prin profesionalismul celor care au fost prezenți alături de noi, părintele inspector Bogdan Racu, a responsabililor cu catehizarea de la protopopiate, prin modul interactiv de prezentare, de implicare a tuturor, au dispărut necunoscutele și a apărut sentimentul arzător de implicare și dorința de colaborare cu astfel de îndrumători. Mulțumiri!” Pr. Gabriel Ioniță, parohia Iacobeni, protopopiatul Săveni.

„Dau slavă Bunului Dumnezeu și îi mulțumesc pentru orice zi, pentru fiecare clipă și pentru toate momentele favorabile de îmbogățire duhovnicească. Pentru mine, ziua aceasta a fost o activitate ziditoare,  de aceea sunt mulțumit în sinea mea, pentru că am învățat  lucruri noi, am înțeles modul de elaborare și creare a unui proiect catehetic. Mărturisesc că nu am mai participat la o activitate de acest fel, și îndrăznesc, asemenea acelui famen din Etiopia care citea din prorocul Isaia, fiind întrebat de apostolul Filip: Înțelegi oare ce citești?, să spun și eu: cum aș putea să înțeleg dacă nu mă va călăuzi cineva? Cum să realizez un proiect dacă nu cunosc principiile de bază?  De aceea mulțumesc lui Dumnezeu pentru că a rânduit să existe  între noi oameni care să-i călăuzească pe alții prin deschiderea unui orizont, de aceea mulțumesc părintelui Bogdan Racu, părinților formatori, precum și celorlalți părinți prezenți.” Pr. Ovidiu Lungu, parohia Unguroaia, protopopiatul Botoșani.

„Am participat din postura de responsabil cu activitatea de catehizare la cea de-a doua ediție a training-ului pentru Concursul Național Catehetic. Aceste activități sunt cu adevărat utile pentru toți preoții care doresc să participe la acest concurs, întrucât un astfel de atelier le oferă toate instrumentele necesare implementării și organizării activităților din cadrul concursului în propria parohie, precum și pașii de urmat în întocmirea portofoliului de participare.

De asemenea, pe lângă acest atelier, membrii Biroului de Cateheză al Arhiepiscopiei Iașilor sunt mereu la dispoziția celor care doresc să se implice în astfel de activități, oferindu-le tot suportul necesar pentru o cât mai bună reprezentare atât la nivel eparhial, cât și la nivel de Patriarhie. Ceea ce este mai important, însă, este organizarea unor activități catehetice de impact în propria comunitate.” Pr. Bogdan Azamfirei, parohia Victoria-Stăuceni, responsabil cu cateheza, protopopiatul Botoșani

Atelierul catehetic desfășurat la parohia „Înălțarea Domnului” din Ibănești a fost un prilej de învățare, colaborare și reflecție pentru preoții participanți. Prin sesiunile teoretice și aplicațiile practice, aceștia au dobândit cunoștințe și instrumente valoroase pentru a dezvolta proiecte catehetice care să inspire și să educe tinerii din comunitățile lor.

Evenimentul a fost apreciat pentru organizare și pentru oportunitatea oferită de a pune în practică principiile învățate. La final, participanții și-au exprimat dorința de a implementa în parohiile lor proiecte catehetice care să promoveze credința, comuniunea și valorile creștine.

În perioada 8-16 aprilie 2025, va avea loc evaluarea proiectelor la nivel de protopopiate, iar portofoliile câştigătoare (locurile I, II şi III) vor fi transmise Centrului eparhial, pentru evaluare în etapa eparhială. (pr. Crețu Vasile Ionuț)