Credincioșii dorohoieni, pelerini împreună cu Hristos Domnul spre Ierusalimul mântuirii

Ca în fiecare an, în Sâmbăta lui Lazăr, cel înviat a patra zi din morți,credincioșii sunt invitați să devină pelerini pe ”drumul spre Ierusalim alături de Domnul Hristos

Cu multă bucurie, preoții și credincioșii din orașul Dorohoi și din împrejurimi au participat mai întâi la Vecernia Intrării Domnului în Ierusalim, săvârșită în Catedrala Municipiului Dorohoi .
După slujba Vecerniei, Părintele Protopop Ionuț-Ștefan Apetrei a sfințit ”Stâlpările“- ramurile de salcie în curtea Catedralei și le-a împărțit pelerinilor. Înainte de a începe pelerinajul, preoții au citit și cântat ectenii, condace și icoase din Acatistul Intrării Domnului în Ierusalim.
-> Primul popas a fost în fața Primăriei Dorohoi ;
-> Al doilea popas a fost pe pietonalul din Dorohoi;
-> Al treilea popas a fost lângă blocul turn;
-> Al patrulea popas s-a făcut pe strada Preot Profesor Dimitrie Furtună;
-> Al cincilea popas și ultimul, a fost în fața Școlii Generale nr. 2.

Preoții au cântat Condace și Icoase din Acatistul Intrării Domnului în Ierusalim. Pe parcursul procesiunii creștinii au cântat „Cămara Ta, Mântuitorul meu”, „Mântuiește Doamne poporul Tău”, Troparul Floriilor „Învierea cea de obște mai înainte de Patima Ta încredințând-o, pe Lazăr din morți l-ai sculat, Hristoase Dumnezeule.”, „Apărătoare Doamnă” și alte cântări specifice perioade liturgice sub conducerea domnului profesor Sarafim Răzvan Gabriel. ”Personal, pot spune că a fost o trăire de mare duhovnicie, consider că trebuie să mărturisim public cât mai mulți credincioși pe Dumnezeul nostru Iisus Hristos. Am fost impresionată de numărul mare de tineri, adolescenți și copii, care au participat la marele eveniment. Felicitări tuturor care au organizat acest eveniment atât de necesar nouă tuturor.”(Prof. Emanuela Botezatu)

Finalul pelerinajului a fost în curtea bisericii ,,Sf. Nicolae”-Domnesc unde preoții au încheiat condacele si icoasele Acatistului Intrării Domnului în Ierusalim.
După Acatist, părintele protopop emerit, Stelian Ciurciun a rostit un cuvânt de învățătură despre Pelerin și Pelerinaj, accentuând faptul că omul este pelerin de când intră în această viață și până când o părăsește. El, omul-pelerin, trebuie să fie atent la viața lui, la felul cum călătorește, unde poposește și ce adună în viața aceasta vremelnică. Un pelerin trebuie să aibă cât mai puține lucruri materiale asupra lui, dar trebuie să adune cât mai multe comori spirituale.
Părintele Stelian, a concluzionat faptul că Pelerinajul este așadar folositor, dar în același timp provocator. Folositor, pentru că pelerinul se folosește în mod înțelept de peregrinările lui, învață și înțelege că provocările și ispitele ce apar în drumul lui trebuie depășite și biruite doar cu ajutorul lui Dumnezeu.

La final părintele protopop Ionuț-Ștefan Apetrei a mulțumit celor implicați în buna desfășurare a Pelerinajului de Florii din Municipiul Dorohoi.
Astfel adus mulțumiri:
->Domniei Sale, Domnului Primar Dorin Alexandrescu, reprezentatul autorităților locale;
-> Părintelui Director, Pr. Prof. Petru-Georgel Chichioacă;
-> elevilor participanți la Olimpiada de Religie, tinerilor din ATOR Dorohoi;
-> tututor preoților participanți;
-> și nu în ultimul rând , credincioșilor pelerini ce sunt frumusețea și podoaba cea mai de preț a Pelerinajului. (pr. Tudor Elidor Pintili)

GALERIA FOTO

Atelier de încondeiat ouă în parohia Iezer


Ne apropiem cu pași repezi de sărbătoarea Învierii Domnului, o perioadă bogată din punct de vedere duhovnicesc prin frumoasele slujbe ce vor fi săvârșite în toate bisericile ortodoxe, bogată și gospodărește pentru că fiecare ogradă și fiecare casă este primenită și pregătită pentru primirea Luminii lui Hristos, prin acestea fiind accentuată starea de bucurie pe care Paștile o aduce în sufletul oricărui creștin adevărat.
      Sfântul Serafim de Sarov ne spune că scopul vieţii noastre este dobândirea Duhului Sfânt. Cuvânt înalt, cuvânt adânc, cuvânt greu pentru omul de rând. A împlini cuvântul Sfântului presupune ca fiecare moment al vieţii să fie o tensiune sfântă, un efort de a învinge gândul rău, păcatul şi totodată, presupune a face binele. Cu acest gând, acela de a face lucrul bun şi folositor, în perioada Postului Mare copiii și tinerii din satul Iezer s-au întâlnit și au realizat lucrări frumoase, care au bucurat sufletele lor, ale părinților și ale bunicilor. După ce în săptămânile trecute ne-am întâlnit la un atelier de pictat icoane pe sticlă, la seri de film și bineînțeles, la Sfânta Liturghie, în penultima săptămână din Postul Mare ne-am întâlnit la atelierul de încondeiat ouă, continuând astfel tradiția.
     Se spune că aurul care se găseşte într-un ţinut îndepărtat nu ne foloseşte la nimic dacă nu cunoaştem drumul care duce până la el, de aceea îi mulțumim doamnei preotese Bianca-Elena Curelariu, coordonatoarea acestor activități ce au loc cu tinerii și copiii din satul nostru, ghidând atât cât se poate fiecare copil pe drumul spre această bogăție.
    Sărbători cu bucurie și pace! Hristos a înviat! ( Pr. Justinian-Teofan Curelariu)

FOTO

Conferinţă cu tema  „Taina suferinţei… Taina biruinţei ” în cadrul Cercului pastoral misionar Ibăneşti



   În contextul „Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și an comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți”,   ziua de 24 aprilie a fost pentru comunitatea creştină din Ibăneşti o zi în care rugăciunea a fost împletită cu darul cuvântării despre suferinţă şi biruinţă, în cadrul conferinţei  susţinută de către preotul Iftimescu Dragoş.
Parohia „Înălţarea Domnului” din localitate a organizat această întâlnire duhovnicească  cu speranţa că toţi cei ce vor participa vor gusta din frumuseţea rugăciunii şi a cuvântului de învăţătură. Programul zilei a cuprins slujba Sfântului Maslu de obşte , oficiată de un sobor de preoţi împreună cu părintele protopop Ionuţ Apetrei  şi conferinţa cu tema „Taina suferinţei … Taina Biruinţei” susţinută de preotul greu încercat de crucea suferinţei, Iftimescu Dragoş, fost slujitor al parohiei Cristineşti.
    Un număr mare de credincioşi din Ibăneşti, Cristineşti, Pomârla, Dumbrăviţa, Fundu-Herţei şi Dorohoi, au venit cu mare drag pentru a se ruga pentru cei aflaţi în boală şi neputinţă şi pentru a asculta cuvântul despre suferinţă şi biruinţă a preotului invitat. Cu  emoţie şi dăruire părintele a vorbit despre prezenţa suferinţei în viaţa oamenilor, mucenicia suferinţei , resemnare, compasiune, drama suferinţei, singurătatea în  suferinţă vindecată de cercetarea celorlalţi, demnitate, asumare, suferinţa nu ca durere fizică ci ca stare sufletească,  răbdarea în suferinţă, trezirea conştinţei, cum să mulţumim lui Dumnezeu mai ales în suferinţă , mântuirea ca ideal şi a prezentat biruinţa sfinţilor mărturisitori din închisorile comuniste asupra suferinţei prin jertfă şi dăruire ca model de urmat pentru fiecare creştin sănătos sau în neputinţă.
Cuvântul părintelui a fost adevărat balsam sufletesc pentru întreg auditoriu, fiecare conştientinzând cât de mare valoare are darul sănătăţii, pe care mulţi dintre noi o neglijăm până când vine asupra noastră crucea grea a suferinţei. După cuvântul de învăţătură al părintelui conferenţiar, avem credinţa că toţi cei ce au participat la această întâlnire de suflet, vor avea o altă viziune asupra modului în care îşi preţuiesc sau nu sănătatea trupească şi sufletească şi vor privi cu mai multă empatie şi afecţiune pe cei ce se află sub greutatea crucii bolilor şi suferinţei.
   În cuvântul de încheiere, părintele protopop a subliniat nevoia de a sluji celor în suferinţă ca datorie a creştinului  în contextul unei societăţi marcate de individualism și secularizare. Preotul paroh a adus mulţumire părintelui Iftimescu pentru acceptarea invitaţiei de a fi în mijlocul credincioşilor din Ibăneşti,  părintelui protopop şi preoţilor împreună rugători pentru bucuria de a sluji împreună, invitaţilor şi tuturor credincioşilor pentru că au răspuns chemării la rugăciune cu dragoste şi dăruire.  (Pr. Berechea Ovidiu) FOTO