Pelerinaj pedestru la hramul Mănăstirii Gorovei


FOTO

Cu binecuvântarea și sprijinul Protopopiatului Dorohoi, în colaborare cu Asociația Tineretul Ortodox Român – Filiala Dorohoi, coordonată de părintele profesor Claudiu Mihai Foca, a fost organizat și anul acesta tradiționalul pelerinaj pedestru la hramul Mănăstirii Gorovei, închinat Sfântului Proroc Ioan Botezătorul. Pelerinajul s-a desfășurat în data de 23 iunie, având ca punct de plecare Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Dorohoi, după săvârșirea Acatistului Sfântului Ioan Botezătorul.
Numeroși credincioși și tineri din municipiul Dorohoi și din localitățile învecinate au răspuns invitației organizatorilor, pornind „în pas de rugăciune” pe traseul Strahova – Cobâla – Horlăceni, într-o atmosferă de comuniune, credință și bucurie duhovnicească.
Pe parcursul drumului, participanții au avut prilejul de a se ruga împreună, de a medita la exemplul de viață al Sfântului Ioan Botezătorul și de a trăi experiența pelerinajului ca pe o adevărată călătorie sufletească spre întâlnirea cu Dumnezeu. Entuziasmul tinerilor, alături de evlavia credincioșilor de toate vârstele, a oferit acestei manifestări un caracter deosebit și plin de semnificație.
Un moment deosebit al pelerinajului l-a constituit popasul de la Horlăceni, unde părintele paroh Florin Pleșca i-a întâmpinat cu multă căldură pe participanți. Pelerinii au fost invitați să se odihnească pentru scurt timp și s-au bucurat de apă rece și gustări oferite cu dragoste creștinească, gest apreciat de toți cei prezenți.
Ajunși la Mănăstirea Gorovei, pelerinii s-au închinat cu evlavie la icoana Sfântului Ioan Botezătorul, cerând mijlocirea și ocrotirea sa. Momentul culminant al zilei l-a constituit participarea la frumoasa slujbă de priveghere a hramului, săvârșită în atmosfera de sărbătoare specifică acestui așezământ monahal aflat sub ocrotirea Înaintemergătorului și Botezătorului Domnului.
Organizatorii adresează mulțumiri tuturor celor care au participat și au contribuit la buna desfășurare a acestui eveniment, exprimându-și nădejdea că astfel de inițiative vor continua să adune tot mai mulți tineri și credincioși în jurul Bisericii și al valorilor sale perene.