Hramul de primăvară al Catedralei din Dorohoi – Cinstirea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe


FOTO

Cu adâncă trăire duhovnicească, comunitatea parohiei „Adormirea Maicii Domnului” Dorohoi, a sărbătorit  în acest an hramul de primăvară al Catedralei, închinat Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință. Acest moment de referință în viața spirituală a orașului a reunit credincioși, clerici și oaspeți din împrejurimi, sub semnul rugăciunii și al comuniunii.

Sărbătoarea a început cu slujba Vecerniei, oficiată cu solemnitate de un sobor de preoți din zona municipiului Dorohoi. Atmosfera de rugăciune și evlavie a fost sporită de un moment aparte: sfințirea unei noi icoane a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, în care a fost așezat un medalion ce conține o părticică din sfintele sale moaște.

Această icoană sfințită devine un nou reper de rugăciune și închinare pentru credincioșii care calcă pragul Catedralei, aducând binecuvântare și întărire sufletească celor ce îl cinstesc pe Sfântul Gheorghe.

Tot în cadrul Vecerniei a fost prezentat și lansat albumul monografic al Catedralei, realizat cu migală și dăruire de către părintele Marius Onofrei – un volum de suflet, ce adună între coperțile sale istoria, jertfa și frumusețea acestei biserici-simbol pentru orașul Dorohoi.

În ziua praznicului, Catedrala a fost din nou plină de rugăciune și lumină. Sfânta Liturghie a fost oficiată în prezența a numeroși credincioși, adunați să aducă mulțumire lui Dumnezeu și să-l cinstească pe Sfântul Gheorghe. În cadrul slujbei, mulți dintre cei prezenți s-au împărtășit cu Sfintele Taine, întărindu-și legătura cu Hristos.

După Liturghie, s-au rostit rugăciuni de pomenire pentru ctitorii sfântului locaș – atât cei adormiți în Domnul, cât și cei în viață – cei care, prin jertfa și credința lor, au contribuit la zidirea și înfrumusețarea Catedralei.

Este important de amintit că Catedrala din Dorohoi, sfințită la 15 august 1894 de vrednicul de pomenire Mitropolit Iosif Naniescu, cunoscut în rândul credincioșilor drept Iosif cel Milostiv, a primit atunci al doilea hram, închinat Sfântului Mare Mucenic Gheorghe. Acest fapt întărește și mai mult legătura spirituală dintre această biserică și marele mucenic, făcând din sărbătoarea de primăvară o tradiție profund ancorată în istoria și sufletul orașului.

Cinstirea Sfântului Gheorghe rămâne un îndemn viu pentru fiecare creștin: să nu renunțăm la credință în fața încercărilor și să ne păstrăm curajul și dragostea de Dumnezeu, asemenea marelui mucenic.

Sărbătoarea hramului a fost, și anul acesta, o dovadă a credinței vii și a unității duhovnicești care caracterizează comunitatea dorohoiană – un popas sfânt în drumul sufletesc spre Înviere și viață veșnică.( Pr. Ionuț Ștefan Apetrei)

Hramul de Primăvară al Catedralei din Dorohoi – Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – 130 de ani de la primul hram al Catedralei


Cu bucurie duhovnicească, vă invităm să luați parte la sărbătoarea hramului de primăvară al Catedralei „Adormirea Maicii Domnului” din Dorohoi, închinat Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință, al doilea ocrotitor al sfântului lăcaș.

Anul acesta, marcăm un moment cu totul special: 130 de ani de la primul hram al Catedralei, instituit, la sfințirea acesteia, în semn de cinstire adusă marelui mucenic, de către Mitropolitul Iosif Naniescu, cinstit astăzi ca Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv.

Cu acest prilej de sărbătoare, în seara zilei de 22 aprilie 2025, începând cu ora 17:00, va fi săvârșită Slujba Vecerniei unită cu Litia, de către un sobor de preoți. La finalul slujbei va avea loc sfințirea icoanei Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, amplasată într-un nou iconostas. În această icoană a fost așezat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, un medalion cu un fragment din moaștele Sfântului Gheorghe, adus spre cinstire și binecuvântare credincioșilor.

Sărbătoarea va continua pe 23 aprilie, în ziua prăznuirii Sfântului Gheorghe, după următorul program:

• 07:30 – Slujba Utreniei

• 09:00 – Acatistul Sfântului Mare Mucenic Gheorghe

• 09:30 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie

• 11:00 – Slujba de pomenire a ctitorilor Catedralei

Vă așteptăm cu drag să ne rugăm împreună și să ne bucurăm de acest eveniment binecuvântat, sub ocrotirea Sfântului Gheorghe, apărător al credinței, al dreptei mărturisiri și al celor care luptă cu credință pentru adevăr.

„Sfinte Mare Mucenice Gheorghe, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!”

Cine va reprezenta la etapa eparhială a Concursului Naţional Catehetic, Protopopiatul Dorohoi?


FOTO

În data de 10 aprilie 2025, la sediul Protopoiatului Dorohoi, a avut loc etapa pe protopopiat a concursului Naţional desfășurat în Anul omagial al Centenarului Patriarhiei Române și în Anul comemorativ al duhovnicilor și mărturisitorilor ortodocși români din secolul al XX-lea, organizat de sectorul teologic – educaţional al Patriarhiei Române, în parteneriat cu Ministerul Educaţiei, în parohiile din Patriarhia Română. Concursul  desfăşurat în perioada ianuarie – aprilie a  reunit copii și tineri din parohii diferite, cu scopul de a învăța, de a reflecta asupra evenimentelor istorice semnificative din trecutul istoriei naționale și al Bisericii și de a promova valorile spirituale și morale, iar activitățile organizate au avut o valoare educativă, culturală și spirituală.

Din cele opt parohii înscrise din Protopopiatul Dorohoi, patru parohii au reuşit să finalizeze proiectul :

Parohia „Sf. Nicolae” Iezer, sub îndrumarea pr. paroh Teofan Justinian Curelariu, a desfășurat cateheze în cadrul proiectului intitulat „Sunt tânăr ortodox român, mă implic activ în viața Bisericii mele!”, tinerii au avut și un atelier de pictat icoane, iar în luna martie, au avut parte de o activitate interactivă despre sfinții mărturisitori din temnițele comuniste, susținută de un invitat din partea ASCOR Iași. În continuare, tinerii au fost implicați într-o acțiune de filantropie, pregătind pachete cu alimente pentru bătrânii din satul Iezer, activitate ce a fost desfășurată în parteneriat cu Primăria Hilișeu-Horia, pe 3-4 aprilie.

Parohia „Sfinţii Voievozi” Cristineşti, sub îndrumarea pr. paroh Tiberiu Gireadă, a desfășurat activităţi tematice şi cateheze în cadrul proiectului intitulat „Biserica noastră la ceas aniversar- Centenarul Patriarhiei”. Au participat cu interes şi dăruire copii şi tineri din parohie care au învăţat istoria bisericii ortodoxe române şi au experimentat bucuria comuniunii şi a rugăciunii.

Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Catedrală din Dorohoi, în colaborare cu Școala Gimnazială „Spiru Haret” din Dorohoi, a desfășurat un proiect catehetic cu ocazia celebrării Centenarului Patriarhiei Române, intitulat „Ierarhii, duhovnicii și mărturisitorii din Țara de Sus – Părinții și Învățătorii noștri în anul Centenarului Patriarhiei Române”. Acest proiect a avut scopul de a apropia tineretul de valorile fundamentale ale Bisericii Ortodoxe, punând accent pe modelele de viață ale marilor ierarhi și duhovnici ai României. Activitățile și catehezele au fost organizate într-un cadru educațional și duhovnicesc, oferind participanților nu doar cunoștințe teologice, ci și oportunități de reflecție asupra propriei lor vieți spirituale.

    Catehezele tematice, despre  personalităţile marcante din istoria Bisericii Ortodoxe Române, au avut un rol esențial în educarea tinerelor generații și în aprofundarea cunoștințelor lor despre tradițiile și învățăturile Bisericii. Pe lângă cateheze, proiectul a inclus și activități educaționale pelerinaj şi atelier de creaţie care au adus un plus de profunzime și de experiență duhovnicească pentru participanți

Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Broscăuți, prin grupul parohial „Luminătorii”, coordonat de pr. paroh Vasile Ionuț Crețu, în parteneriat cu Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Broscăuți, prin grupul parohial „Prietenii Sfinților Împărați”, coordonat de pr. Cosmin Constantin Pristavu, în parteneriat cu Școala Gimnazială „Dimitrie Pompeiu”, prin prof. religie Claudiu-Vasile Zugravu, a desfășurat proiectul „Tinerii de astăzi, moștenitorii Centenarului”, o inițiativă care oferă copiilor și tinerilor oportunitatea de a învăța despre mărturisirea credinței ortodoxe, despre valorile fundamentale ale spiritualității românești și despre importanța tradițiilor duhovnicești păstrate de-a lungul veacurilor.

Una dintre cele mai importante activități a fost pelerinajul „Pe urmele Părintelui Cleopa”. Tinerii participanți au aprofundat înțelesurile duhovnicești ale Tainei Sfintei Spovedanii și legătura acesteia cu primirea Tainei Sfintei Împărtășanii, pe baza învățăturilor Cuviosului Cleopa Ilie.

În urma jurizării de către comisia formată din următorii membri:  profesor Chirilă Elena , profesor Postolachi Vasile şi preot Precob Daniel, Protopopiatul Dorohoi, va fi reprezentat la etapa eparhială a concursului organizată pe data de 28 aprilie 2025 la Iasi, de către parohiile „Nașterea Maicii Domnului”şi „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Broscăuți, cu proiectul „Tinerii de astăzi, moștenitorii Centenarului”. Participanţii au primit premii: icoane, acatiste de rugăciune  şi diplome din partea organizatorilor.

(pr. Berechea Ovidiu, responsabil Birou Cateheză – Protopopiatul Dorohoi)

VIDEO

https://fb.watch/yTNd-1TxG_/