„Mergând Domnul spre Patima cea de bunăvoie”

Cât de profund și în cuvinte puține sintetizează semnificația Săptămânii Patimilor stihirea Laudelor din prima zi a Deniilor: „Mergând Domnul spre Patima cea de bunăvoie”. De bunăvoie merge Domnul spre Cruce, spre judecată nedreaptă, spre osânda cea nemeritată pe care o vestește Apostolilor Săi mai dinainte: „Iată ne suim în Ierusalim, şi Se va da Fiul Omului precum scrie pentru Dânsul”.

Ce emoții sau ce sentimente ar trebui să ne cuprindă pe noi în aceste zile? Ce am mai putea face noi acum? „Să venim dar şi noi cu gânduri curate, să mergem împreună cu Dânsul şi împreună să ne răstignim; şi pentru Dânsul să murim faţă de plăcerile lumeşti, ca să şi vieţuim împreună cu Dânsul” Adică?? Să ne curățim sufletește și „cu gânduri curate” să alergăm la Domnul care merge spre Patimă, să ne răstignim adică să murim față de toate grijile și plăcerile lumii acesteia ca să putem să fim împreună cu El, „să viețuim împreună cu Dânsul” sau mai exact ca El să viețuiască în noi!

Spovedania preotului și a creștinilor – împărtășire din harul iertării și al împăcării cu Dumnezeu

Iubite frate preot, Ce aș putea să îți spun despre Taina Sf. Spovedanii și tu să nu le știi deja? Însă, ținând cont că noi preoții suntem prinși într-o continuă lucrare în ogorul Domnului, în biserica de acasă, la altarul catedrei, adeseori nu ne mai încearcă același fior dintru început, inima noastră nu se mai lasă mișcată atât de ușor de sentimente precum odinioară.. așa că, voi încerca în cele ce urmează să îți mărturisesc câteva gânduri care mă frământă:

֍ Iubite frate, știi că noi când vorbim despre Taina Spovedaniei ne referim concret la momentul întâlnirii cu enoriașii noștri sau fii duhovnicești sub epitrahil, când ei își mărturisesc păcatele lor înaintea preotului, ca martor și ca cel care prin care vine îndrumare și foarte important – iertare. Spovedania – spun Sf. Părinți – că „e primul element al pocăinței”, însă trebuie să nu uităm că „Spovedania nu se face fără pocăință, nici pocăința fără Spovedanie – amândouă sunt mijloace absolute și nedespărțite ale mântuirii”. „Spoveda­nia este o nevoie profundă a sufletului care se pocăiește, o mărturisire smerită a greșelilor”. De aceea trebuie să fim mai cu luare aminte la felul cum lucrăm la mântuirea celui care vine la noi, ca prin noi să primească iertare, vindecare, curaj în noua viață pe care acesta și-o dorește să o înceapă.

֍ Iubite frate, nu uita nicicând cuvintele „cel dintâi sunt eu”. Primul care trebuie să se spovedească ești tu preotule! Și nu pentru că trebuie să fii model sau să fii văzut că faci aceasta căci astfel pierdem esența tainei și ajungem să jucăm teatru. „Nu poate fi cineva duhovnic fără a avea el însuși un duhovnic”. PS. Damaschin Dorneanul a spus: „Nu poate fi duhovnic bun cel ce nu a fost mai întâi ucenic bun“.

֍ Frate preot, lipsa spovedaniei în viața ta arată lipsa luptei cu păcatul, a împăcării cu Dumnezeu și implicit nu cred că mai putem vorbi de o creștere duhovnicească. Știu că te gândești uneori că: eu am ajutat pe atâția credincioși, i-am sfătuit, i-am călăuzit și pe mine oare nu voi putea să mă ajut? În Vechiul Testament, preotul nu putea sluji la templu dacă avea vreo meteahnă trupească (Levitic 21, 20) De ce ar fi diferit în ce privește metehnele duhovnicești? Cel mai dureros este când tu preotule devii atât de ocupat cu lucrarea Domnului și cu grija pentru alții încât nu crezi că ai timp să te oprești și să te îngrijești. Sfânta Scriptură zice: „Doctore, vindecă-te pe tine însuți!” Este greu să le vorbesti altora despre izbăvire, iertare, vindecare, când tu te lupți încă cu problemele nerezolvate ale trecutului. Sfântul Isaac Sirul spune că: „cel bolnav cu sufletul, dar care îndreptează pe alţii, e ca un om cu ochii orbi ce arată calea altora”. Vindecarea propriului suflet este premisa pentru eficienţa lucrării preotului cu oameni. Mărturisirea păcatelor este indispensabilă pentru creşterea noastră în Hristos, aşa cum este necesară curăţenia casei, spălarea trupului sau igiena.

֍ Frate preot, „prin smerenie, ajungem la Spovedanie şi Spovedania aduce curăţia, iar curăţia aduce vederea lui Dumnezeu” spune Cuviosul Efrem.. Ar însemna oare că îmi lipsește smerenia dacă nu mai alerg la duhovnic? Ani la rândul am refuzat să mă spovedesc la unul din preoții din apropiere din lipsa încrederii în ei, din teama modului cum se vor comporta ulterior sau alte tot felul de prejudecăți de genul, însă în esență era de fapt această lipsă, acest gol care se adâncea cu fiecare zi care trecea ajungând să îmi întunece gândirea. Da! Are mare dreptate Cuviosul Efrem! Doar un preot cuprins de smerenie va pleca capul sub epitrahilul unui alt preot! „Conştientizarea stării de păcătoşenie i-a ajutat pe mulţi să devină mai smeriţi şi smerenia este cea care-l familiarizează mai tare pe omul păcătos cu Dumnezeu”.

֍ Frate preot, am o oarecare dilemă referitoare la pomenirea la Sfânta Liturghie, adică la Proscomidie, unde de drept şi de fapt, se spune că ar trebui să fie pomeniţi numai aceia care sunt vrednici să se şi împărtăşească. Adică cu alte cuvinte și cei care sunt nespovediți și certați cu Dumnezeu nu ar trebui să aibă parte de pomenirea la Sf. Liturghie?

֍ Frate preot, să știi că la un moment dat se vede lipsa duhovnicului în viața ta! „Pericolul ignorării Spovedaniei este rutina”! Vei sluji ca funcţionar, pentru că este duminică sau sărbătoare. Încet, încet, conştiinţa se întunecă, inima se împietreşte, nu mai simți nimic la slujbă, mustrările de conştiinţă refuzate sistematic nu vor mai avea putere. Continuând această stare – nu-ți mai citești rugăciunile, sau şi acelea pe fugă, neatenţia cu cele sfinte, până la acte grave de indiferenţă şi neglijenţă în slujire.

Aș mai enumera aici și alte abateri pe care Pr. Prof. Dr. Nicolae Necula le-a evidențiat într-o lucrare a sa: „Una din marile greşeli care se fac în administrarea acestei taine este graba. Nu se rezervă suficient timp şi răbdare pentru a discuta sau a angaja un dialog efectiv cu credincioşii. O spovedanie săvârşită între două ectenii sau în fugă, în uşa altarului, nu-i spovedanie şi aceasta arată concepţia despre această Sfântă Taină, atât a preotului, cât şi a credinciosului” „Este un adevărat sacrilegiu administrarea tainei Spovedaniei sub această presiune a timpului şi sub privirile zecilor sau sutelor de credincioşi care aşteaptă nerăbdători şi grăbiţi să le vină rândul la spovedit, dar când, de fapt, nu poţi să ştii sau să aflii aproape nimic despre starea lor sufletească . Atât ei, cât şi preotul sunt grăbiţi şi aceea numai Spovedanie nu se poate numi.”

Alte abateri sau încălcări pot surveni în diferite momente ale pregătirii sau săvârşirii Tainei Spovedaniei, ori chiar după ce aceasta a avut loc, ca de exemplu: primirea fiilor duhovniceşti ai altor duhovnici fără acordul acestora; atunci când unii duhovnici îmbracă în grabă doar epitrahilul în biserică; când nu rostesc complet „molitfa” de dinainte de spovedanie; când aleg un alt loc de mărturisire în afara bisericii, făra a avea măcar icoana Mântuitorului înaintea lor, deşi putea săvârşi acolo, ș.a.

֍ Frate preot, duhovnicul nu este un guru!

Grupul vocal „Cununița” la bisericuța de la Strahova

Duminică, 6 aprilie 2025, bisericuța de la Strahova, arhiplină ca niciodată, a fost gazda unui eveniment care va rămâne multă vreme în amintirea acestor locuri.

O bisericuță mică, răsădită de oameni credincioși pe un delușor din vecinătatea orașului Dorohoi, a primit vizita unui grup de copii talentați, care au împodobit cu glasurile lor inimile tuturor prezenți.

Cei 17 tineri: Atodiresei Cristina, Romanescu Paula, Fodor Denisa, Blentes Andra, Iremiță Medeea, Leancă Daria, Rumega Giorgiana, Ștefură Matei, Mălășincu Maria, Aroșoaie Ilinca, Simian Maria, Rotaru Rebeca, Pânzariu Lavinia, Pădurariu Maria, Coșman Bianca, Enache Emanuela și Plugariu Anamaria formează împreună Grupul vocal „Cununița”.

Grupul vocal „Cununița”, al Școlii Populare de Arte „George Enescu” din Botoșani, a fost înființat în anul 2018 și are în componență elevi cu vârsta cuprinsă între 7 și 16 ani, toți învățând la școlile din orașului Dorohoi și din împrejurimi.

Cea care a pus bazele acestui grup și care coordonează activitatea acestuia este doamna profesoară Lorena Andrișan Dupu, recunoscută datorită priceperii și pasiunii sale pentru muzică.

„Vă mulțumim că ați adus multă bucurie, emoție și lumină în inimile noastre, prin eleganța și vestimentația minunată, prin prezența voastră în bisericuța noastră și nu în ultimul rând prin pricesnele cântate de voi, care ne-au readus aminte de perioada în care ne aflăm.

Recunoștință și apreciere din partea tuturor celor prezenți, a tuturor celor a căror inimi au mișcate de cântările înălțate către Dumnezeu de voi, minunați și talentați copii, pentru părinții și profesorii voștri.

Alese gânduri de recunoștință și pentru doamna profesoară Lorena Andrișan Dupu care sădește în inimile acestor copiii dragostea pentru frumos, cinstea și respectul față de valorile neamului românesc”.