Tabăra din tinda Bisericii – trei zile de bucurie în Parohia „Învierea Domnului” din Dorohoi

În perioada 6-8 iulie 2025, Parohia „Învierea Domnului” din Dorohoi a devenit locul unde copiii au trăit bucuria prieteniei, a jocului, a credinței și aici s-a desfășurat „Tabăra din tinda bisericii”, un proiect care a reunit nu mai puțin de 230 de copii și 20 de voluntari dedicați, într-o atmosferă plină de entuziasm și căldură sufletească.

Tabăra a fost organizată cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, în cadrul programului „Tabăra din pridvorul satului”, implementat la nivelul Arhiepiscopiei Iașilor. Pe parcursul celor trei zile, copiii au participat la activități diverse, menite să le ofere nu doar momente de recreere, ci și experiențe educative și culturale.

Prima zi a început cu săvârșirea Sfintei Liturghii la Biserica ,,Învierea Domnului” din Dorohoi, acolo unde tinerii s-au rugat împreună, au cântat la strană alături de voluntari și au pus început bun taberei de anul acesta. Mai apoi, ne-am îndreptat spre terenul de sport de la Obor, acolo unde am desfășurat Jocurile Olimpice ale taberei, un adevărat maraton de voie bună și energie. De asemenea, copiii au participat cu entuziasm la ateliere tematice diverse și au lucrat împreună, în echipe, pentru a depăși provocările și misterele unui captivant Escape Room pregătit special pentru ei, un joc ce a pus la încercare creativitatea, logica și spiritul de echipă al fiecărui participant.

Următoarele două zile de tabără s-au desfășurat Baza de agrement Gherghel, la câțiva kilometri de Dorohoi. Aici, copiii s-au bucurat de plimbări relaxante cu barca pe lac, admirând frumusețea naturii și tihna locului, s-au aventurat cu entuziasm pe toboganele gonflabile, unde râsetele și voia bună nu au lipsit nicio clipă, iar fiecare moment petrecut împreună a creat amintiri de neuitat. Pe lângă jocurile și momentele de distracție, copiii au participat cu entuziasm la o serie de ateliere tematice, unde au învățat lucruri noi și și-au descoperit propriile talente. Atelierul de supraviețuire în natură i-a învățat cum să facă față provocărilor neprevăzute, iar la atelierul de dans popular, tradițiile românești au prins viață prin pași jucăuși și voie bună. Atelierul „În spatele cortinei” i-a provocat să privească dincolo de aparențe și să descopere frumusețea sufletului fiecărei persoane, iar la atelierul „Călătoria eroică a valorilor”, copiii au reflectat asupra principiilor care dau sens vieții și i-au ajutat să înțeleagă ce înseamnă curajul, cinstea și generozitatea.

Un moment aparte a fost întâlnirea cu reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, unde copiii au descoperit cum funcționează amprentele și cum sunt realizate cercetările în cazurile poliției. Fascinați de demonstrații, copiii au ascultat cu atenție explicațiile, au pus întrebări și au înțeles mai bine munca din spatele uniformei. A fost un moment care le-a deschis orizonturi noi, împletind educația cu jocul și curiozitatea.

Tot în a doua zi, participanții au avut parte de un atelier de experimente chimice, susținut de profesori și elevi pasionați, care i-au purtat pe copii într-o adevărată călătorie în lumea fascinantă a științei. 

În ultima zi a taberei, copiii au pășit într-o adevărată aventură a creativității. Dimineața a început cu atelierul „Micii antreprenori”, unde participanții, împărțiți în echipe mixte, au avut misiunea de a-și crea propriile standuri și de a vinde produse realizate chiar de ei. A fost un exercițiu de imaginație, muncă în echipă și responsabilitate, unde copiii au descoperit cum e să fii antreprenor, să-ți promovezi ideile și să transformi creativitatea în ceva concret.

După acest moment, a urmat mult așteptata Vânătoare de comori, o activitate care a adus suspans și aventură în rândul copiilor. Cu hărți în mâini și cu ochii plini de curiozitate, aceștia au pornit în căutarea indiciilor ascunse, străbătând întreg spațiul taberei, rezolvând provocări și lucrând împreună pentru a ajunge la comoara finală.

Seara a fost cu adevărat magică! Copiii și voluntarii au pregătit cu emoție și entuziasm spectacolul de talente, un moment special care a adus pe scenă muzică, dans, poezie și voie bună. Invitatul surpriză al serii a fost Gireadă Teodor, care a reușit să aducă și mai multă bucurie în inimile tuturor. Tabăra s-a încheiat într-un cadru de poveste, cu focul de tabără și un spectaculos foc de artificii. Tabăra aceasta nu a fost doar despre jocuri sau activități, ci despre acea bucurie sinceră de a fi împreună, despre zâmbete împărțite fără teamă și despre liniștea pe care o simți atunci când știi că ești exact acolo unde trebuie. Nu am căutat perfecțiunea, ci ne-am bucurat de fiecare clipă, așa cum a venit ea – cu voie bună, cu încurajări, dar și cu momente grele în care oboseala începea să își spună cuvântul. Copiii ne-au arătat ce înseamnă să privești lumea cu suflet curat, iar voluntarii au învățat, poate mai mult ca oricând, ce înseamnă să dăruiești fără să aștepți nimic în schimb. Plecăm de aici cu gândul că unele întâlniri nu sunt întâmplătoare și că, uneori, cele mai prețioase legături se nasc în cele mai simple locuri. Ne vom aminti mereu cu drag de Tabăra din Tinda Bisericii „Învierea Domnului” Dorohoi și de toți cei care au scris, împreună cu noi, această poveste. (Dascălu Maria Elena)

Invitație la Pelerinaj Pedestru – Hramul Mănăstirii Gorovei



Protopopiatul Dorohoi, prin Biroul de Pelerinaje, vă invită cu drag să participați la cea de-a treia ediție a Pelerinajului pedestru „Mănăstirea Gorovei – tărâm al bucuriei sfinților”.

Evenimentul, dedicat elevilor, tinerilor și tuturor credincioșilor din zona municipiului Dorohoi, va începe la ora 13:30 în curtea Protopopiatului Dorohoi, la Bisericuța de lemn, cu o rugăciune de binecuvântare.

Apoi, în „pas de rugăciune”, pelerinii vor porni spre Mănăstirea Gorovei, unde vor participa la Slujba de seară: Vecernia unită cu Litia și Utrenia Hramului, în cinstea ocrotitorului mănăstirii, Sfântul Proroc Ioan Botezătorul.

Vă așteptăm cu bucurie la acest moment de comuniune, credință și binecuvântare!

„Unuia i-a dat cinci talanți, altuia doi și altuia unul, fiecăruia după puterea lui..”

În această a doua zi a Săptămânii Patimilor, Mântuitorul ne oferă spre meditare pilda talanților. Despre semnificația pildei sau explicarea ei s-a tot scris, însă aș dori să redau două din cântările Stihoavnei de la slujba Deniei care exprimă atât de frumos îndemnuri pentru noi toți:

„Veniţi, credincioşilor, să lucrăm Stăpânului cu osârdie, că împarte slugilor bogăţie; şi fiecare din noi să înmulţim talantul harului după măsură. Unul să aducă înţelepciune prin fapte bune; iar altul să săvârşească slujba luminării; credinciosul să împărtăşească cuvântul său celui ce nu ştie tainele, şi altul să-şi împartă bogăţia săracilor. Că aşa vom înmulţi împrumutul. Şi ca nişte economi credincioşi ai harului, ne vom învrednici de bucuria Stăpânului…”

Cea de-a doua cântare – Slava Stihoavnei – aduce și mai multă claritate, completându-o pe cea de dinainte: „Iată că îşi încredinţează Stăpânul talantul Său ţie, suflete al meu. Primeşte darul cu frică, împrumută pe Cel ce ţi l-a dat, împarte-l la săraci şi câştigă prieten pe Domnul, ca să stai de-a dreapta Lui, când va veni cu slavă şi vei auzi glasul cel fericit: Intră slugă întru bucuria Domnului tău. Căreia mă învredniceşte pe mine cel rătăcit, Mântuitorule, pentru mare mila Ta”. Din aceste cântări putem înțelege câteva aspecte referitoare la talantul sau talanții pe care îi avem și la felul cum ar trebui să ne raportăm la ei:

De unde sunt talanții? – De la Dumnezeu?

Ce reprezintă de fapt ei? – „Bogăție” de har.

Cum sunt împărțiți ei? – „După măsură” fiecăruia și „după puterea lui”.

Pentru care scop i-am primit? – „Ca fiecare din noi să înmulțim” talantul sau talanții!

Al cui este talantul? – A lui Dumnezeu: „îşi încredinţează Stăpânul talantul Său ţie”.

Sub ce formă primim talantul sau talanții?Primeşte darul” – deci sub formă de dar!

Îl putem pierde? – „Că aşa vom înmulţi împrumutul” – dacă Dumnezeu ni-l împrumută, înseamnă că ni-l poate cere sau îl poate lua de la noi, mai ales dacă uităm scopul pentru care l-am primit, adică să îl înmulțim!Cum îl înmulțim? împrumută pe Cel ce ţi l-a dat”adică pe Dumnezeu! Adică? „Unul să aducă înţelepciune prin fapte bune”, „altul să săvârşească slujba luminării, să împărtăşească cuvântul său celui ce nu ştie tainele” și nu în ultimul rând: „împarte-l la săraci şi câştigă prieten pe Domnul”!

Cum îl înmulțim? împrumută pe Cel ce ţi l-a dat”adică pe Dumnezeu! Adică? „Unul să aducă înţelepciune prin fapte bune”, „altul să săvârşească slujba luminării, să împărtăşească cuvântul său celui ce nu ştie tainele” și nu în ultimul rând: „împarte-l la săraci şi câştigă prieten pe Domnul”!