Prima întâlnire a grupului parohial „Luminătorii” din această toamnă – „Despre prieteni și prietenii”




În după-amiaza zilei de 27 septembrie 2024, copiii și tinerii din grupul parohial „Luminătorii” de la Parohia ”Nașterea Maicii Domnului Broscăuți” s-au întâlnit pentru prima cateheză din această toamnă, care a avut ca temă centrală subiectul prieteniei: „Despre prieteni și prietenii”.

Întâlnirea s-a desfășurat într-o atmosferă deschisă, iar tinerii au fost încurajați să participe activ, identificând singuri citate relevante din Sfânta Scriptură, care să reflecte semnificația prieteniei adevărate. Tinerii participanți, cu ajutorul propriilor cunoștințe și căutări în Pildele lui Solomon, au ales câteva versete care i-au inspirat în dezbaterea lor despre ce înseamnă o prietenie sinceră și de durată:

Pilde 27,9 – „Untdelemnul şi miresmele înveselesc inima, dar tot aşa de dulci sunt sfaturile unui prieten care pornesc din suflet.” Acest verset subliniază valoarea și plăcerea pe care o aduce o prietenie autentică, bazată pe sinceritate și sfaturi bine intenționate.

Pilde 17,17 – „Prietenul iubeşte în orice vreme, iar în nenorocire el e ca un frate.” Acest verset vorbește despre loialitatea adevărată a unui prieten, care este prezent atât în momentele bune, cât și în cele dificile, asemenea unui membru de familie.

Aceste versete, printre altele, au devenit punctul de pornire pentru o discuție despre importanța alegerii prietenilor cu grijă și despre cum o prietenie adevărată se bazează pe sprijin reciproc, loialitate și respect.

Tinerii au împărtășit din experiențele lor personale legate de relațiile de prietenie și au descoperit împreună că, dincolo de distracție și interese comune, prietenia adevărată este cea care îi ajută să devină oameni mai buni și să se apropie de valorile creștine.
Ei au mai aflat și că „Tovărăşiile rele strică obiceiurile bune.” (I Corinteni 15:33), un îndemn puternic asupra influenței pe care o pot avea prietenii asupra vieții și comportamentului nostru.

După discuția din jurul versetelor biblice, tinerii au vizionat un film de scurt metraj cu tema acceptării celorlalți, indiferent de defectele și vulnerabilitățile pe care le pot avea. Filmul a adus în prim-plan provocarea de a fi prieteni nu doar cu cei care ne împărtășesc valorile și viziunea, ci și cu aceia care sunt diferiți și, poate, uneori mai greu de înțeles.

Această lecție despre toleranță și acceptare a deschis o nouă rundă de discuții, în care tinerii au vorbit despre dificultățile pe care le întâmpină în a-și accepta prietenii exact așa cum sunt, fără a încerca să-i schimbe sau să-i judece. Mulți au mărturisit că în relațiile lor de prietenie au învățat să fie mai răbdători și mai deschiși față de ceilalți.

Cateheza s-a încheiat cu rugăciunea de seară, în care tinerii au mulțumit pentru prieteniile din viața lor și au cerut înțelepciune și putere pentru a deveni prieteni mai buni, capabili să ofere sprijin, iubire și înțelegere.

După momentul de rugăciune, întâlnirea s-a mutat în fața bisericii, unde s-au desfășurat o serie de jocuri interactive, menite să întărească legăturile dintre ei și să le amintească de bucuria simplă de a fi împreună.

Prin această primă întâlnire din toamna acestui an, tinerii din grupul parohial „Luminătorii” au avut ocazia să redescopere frumusețea prieteniei creștine și să se apropie mai mult unii de ceilalți, învățând că adevărata prietenie nu se bazează doar pe plăceri comune, ci și pe un angajament sincer de a se sprijini și de a crește împreună în credință și iubire. FOTO

Cercul misionar, loc de frățietate și întrajutorare preoțească


În perioada 22-24 septembrie, preoții din Protopopiatul Dorohoi, împreună cu preotesele și copiii lor, au participat la conferința „Cercul misionar – mediu de frățietate și întrajutorare a preoților, în Hristos”. Evenimentul s-a desfășurat la Centrul Cultural Pastoral „Sfântul Daniil Sihastru” din Durău, sub îndrumarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Teofan.

Conferința a început duminică seara, cu prezentarea programului și vizionarea unui film introductiv, urmat de rugăciunea de seară. Tema centrală a întâlnirii a fost inspirată din (Pilde 18, 19): „Fratele ajutat de frate este ca o cetate întărită și ca un palat întărit”. Astfel, preoții au discutat despre modul în care apropierea de Dumnezeu le permite să se apropie unii de alții, facilitând și apropierea credincioșilor de Biserică.

Principalele obiective ale întâlnirii au fost consolidarea relațiilor sufletești între preoți și intensificarea lucrării comune în parohii. Prin dialog și rugăciune, s-a urmărit întărirea conștiinței că împreuna lucrare contribuie la unitatea Trupului lui Hristos-Biserica, și înnoirea bucuriei de a sluji oamenilor.

Înaltpreasfințitul Mitropolit Teofan a subliniat în cuvântul său rolul esențial al Cercului Pastoral, ca o formă organizată de întrajutorare preoțească. El a subliniat că „Parohia cuprinde totul, Biserica întreagă, pentru că are Altar, preoți, Liturghie și credincioși. Ea este ca o cetate cu ziduri, cel mai important fiind familia, apoi enoriașii, protopopiatul , Mitropolia și, la nivel superior, Patriarhia”.

Luni dimineață, după Sfânta Liturghie, preoții au fost împărțiți pe grupuri și au participat la trei sesiuni de lucru, în care au discutat diverse subiecte de actualitate. Printre temele abordate s-au numărat: sporirea motivației pentru lucrarea comună între preoți, identificarea și utilizarea corectă a valorilor duhovnicești în cadrul cercului pastoral, modul în care se pot implica, care sunt beneficiile conlucrării în cadrul cercului pastoral pentru parohii și susținerea în lucrare a preoților mai reticenți. Fiecare grup și-a prezentat concluziile în plen, generând discuții constructive.

În paralel, preotesele au avut ocazia să discute cu Înaltpreasfințitul Teofan despre rolul și misiunea lor în cadrul parohiei și a cercului pastoral, subliniindu-se importanța sprijinului reciproc în familie și comunitate. Într-o atmosferă de comuniune și deschidere, au fost împărtășite experiențe și soluții pentru întărirea legăturii dintre preoți și credincioși.

Ultima zi a evenimentului l-a avut ca invitat pe părintele profesor Constantin Coman, care a susținut o conferință despre Unitate, pornind de la modelul Sfintei Treimi. Părintele Coman a evidențiat importanța educării omului lăuntric, inspirându-se din viețile sfinților pustnici precum Iosif Isihastul, Siluan Athonitul , părintele Sofronie sau părintele Sofian. „Unitatea nu ține de ceilalți, ci de noi înșine”, a subliniat sfinția sa.

Întâlnirea a avut parte și de o mică drumeție pe munte, discuții în jurul focului de tabără, momente care alături de sesiunile de lucru au oferit preoților și preoteselor din Protopopiatul Dorohoi un cadru potrivit pentru a se apropia de Dumnezeu, dar și unii de alții, consolidând astfel nu doar legăturile sufletești, ci și unitatea în lucrarea pastoral-misionară. Prin rugăciune comună și împărtășirea experiențelor, participanții au plecat întăriți în credință și cu dorința de a sluji în parohiile lor cu mai multă iubire și dedicare.

Protocol de înfrățire între Protopopiatul Dorohoi și Protopopiatul Bălți




Joi, 19 septembrie 2024, în orașul Glodeni din Republica Moldova, cu bincecuvântarea Înaltpreasfințitului părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei și a Preasfințitului Antonie, episcop de Bălți, s-a încheiat un Protocol de înfrățire între Protopopiatul Dorohoi și Protopopiatul Bălți.

La finalul Sfintei Liturghii, săvârșită în biserica „Sf. Ioan Botezătorul” din Glodeni, oficiată de către Preasfințitul Antonie, episcop de Bălți, împreună cu un sobor de preoți și în prezența oficialităților, a domnului Adrian-Mihail Tican, Gerant interimar al Consulatului General al României la Bălți, precum și a numeroșilor credincioși din zonă, s-a dat citire protocolului, care a fost semnat de părintele Ionuț Ștefan Apetrei, protopop de Dorohoi și de părintele Dorian Revenco, protopop de Bălți.
Acordul urmărește dezvoltarea unor proiecte specifice cu caracter misionar și pastoral, vizite frățești, reciproce, prin care se va putea cunoaște mai bine viața duhovnicească din parohii, organizarea de pelerinaje la obiective religioase și mănăstiri din cele două țări, tabere și întâlniri cu tinerii din parohii, conferințe, schimburi de experiență, seri duhovnicești, mese rotunde, etc.
Din delegația care s-a deplasat în Republica Moldova au mai făcut parte: pr. Daniel Precob – secretar al protopopiatului, pr. Mihai Țigănescu – responsabil al departamentului de pelerinaje și pr. Ionuț Crețu din partea Seminarului Teologic Ortodox „Sf. Ioan Iacob” Dorohoi.
După parafarea documentului, în cuvântul său, preasfințitul Antonie a menționat că „ceea ce s-a întâmplat azi la Glodeni este un moment binecuvântat, pentru că noi auzim mărturiile părinților noștri care după ce merg dincolo de Prut se întorc aici întrebând când va fi și la noi la fel. Ceea ce este peste Prut, noi am pierdut de mult, pentru că ne-am schimbat mentalitatea și vedem lucrurile diferit.
Aceste înfrățiri sunt importante, iar colaborarea noastră contribuie la o restaurare a ființei noastre naționale, a lucrurilor firești, sănătoase, care au fost stricate, ca împreună, în pace și în liniște, să fim cu Hristos.”
De asemenea, părintele protopop Ionuț Ștefan Apetrei, a mărturisit că „zilele trecute am vizionat un documentar despre împlinirea a 100 de ani de la nașterea părintelui Iachint de la Putna, care spunea că atunci când iubești pe cineva, dorești să-l cunoști mai bine, și dacă-l cunoști mai bine, îl iubești mai mult. Deci iubirea și cunoașterea sunt de fapt cele două capete ale unei lucrări care ne unește pe noi, oamenii. Cred că lucrul acesta trebuie să se aplice și între oameni, între frați. Chiar dacă vremurile sunt de multe ori vitrege și frații se îndepărtează, nu din dorința lor, ci din dorința altora, noi știm că există legături care nu pot fi stinse de nimic și rămâne o legătură de suflet între frați, adică și între noi, preoții români și cei care slujesc în partea cealaltă a Prutului.
Preafericitul Părinte  Daniel, când era mitropolit la Iași, spunea că noi, Biserica, am făcut deja unirea, prin înființarea Mitropoliei din Basarabia. Noi am făcut unirea de credință, care urmează să se consfințească și prin unirea într-o singură țară.
De aceea aș vrea să consider acest moment ca fiind nu neapărat un început, ci o reînnodare a unor relații care de fapt sunt frumoase între noi, frații preoți și între credincioși.”
Părintele  Darian Revenco, protopop de Bălți a ținut să precizeze că  „aceste protocoale au fost binecuvântate de preasfințitul Antonie imediat după venirea sa la Bălți. Au mai fost deja două întâlniri, una la mănăstirea Zosin și una la parohia Alexandru cel Bun din raionul Soroca, în urma cărora au fost înfăptuite alte înfrățiri cu protopopiate din Botoșani și Săveni.
Mulțumim Înaltpreasfințitului părinte Teofan pentru că a binecuvântat deplasarea delegației de la Dorohoi, în frunte cu pr. Protopop Ionuț Ștefan Apetrei, mulțumim pentru jertfa dumnealor, pentru că dânșii au ajuns aici primii, slujind dimineață și Aghiazma.
Așteptările noastre sunt aceste acorduri să intensifice activitatea noastră, să creeze niște punți pe care să le folosim în activitățile noastre misionare, culturale și sociale. Pr. Protopop s-a gândit foarte bine să vină azi și cu responsabilul de pelerinaje de la Dorohoi, un instrument foarte bun, aplicat de episcopia de Bălți, pentru ca basarabenii de aici să cunoască mai bine România. Noi avem basarabeni care încă nu au trecut Prutul. Avem profesori de Limba Română care nu au trecut niciodată Prutul. În ultimii ani, în cadrul unor pelerinaje  am fost martor  la lacrimi și emoții, când oamenii nu-și puteau exprima bucuria pentru ceea ce au văzut în România. Acestora le lipsește ceva și descoperă asta abia după ce trec Prutul. Acesta este unul din aspectele pe care sper să le intensificăm, ca să aducem lumină în sufletele oamenilor.”
În viitorul apropiat vor avea loc noi întâlniri ale reprezentanților celor două protopopiate, pentru a definitiva un plan comun de îndeplinire a obiectivelor propuse. (Pr. Ionuț Crețu) FOTO