Festivalul ,,La umbra Crucii Tale !” la a.V-a ediție


Într-o lume agitată de zgomotul urban și de ritmul alert al vieții moderne, există locuri unde timpul pare să încetinească, iar sufletele găsesc alinare în adierea blândă a credinței. Un astfel de loc este pe malul Siretului, în parohia Mihăileni.

Aici în fiecare an sărbătoarea Floriilor adună zeci de copii dar și adulți pentru a înălța rugăciuni și cântări religioase într-un un festival aparte intitulat – „La umbra Crucii Tale!” ajuns anul acesta la cea de a V-a ediție.

În parteneriat cu Primăria Mihăileni, evenimentul adună laolaltă participanți consacrați și amatori din diverse colțuri ale țării, dornici să împărtășească celor prezenți frumusețea cântărilor religioase.

Printre invitații de anul acesta amintim:

grupuri de la:

Centrul Cultural Bucovina din Suceava,

Centrul Cultural Siret,

ansambluri corale :

Corul George Enescu Dorohoi,

Corul Liceului Regina Maria,

Corul de copii Mihăileni,

dar și artiști consacrați sau amatori precum :

Loredana Călin de la Rapsozii Botoșanilor, Lucica Păltineanu și Adina Fartais, duetul Voloc Rebeca – Diana și Hrinciuc Sebastian Marius, tânăra Ciornodolea Paula.

Intrarea liberă!

(Duminica Floriilor, ora 15.00 la Căminul Cultural Mihăileni)

Pelerini pe meleaguri bucovinene


Biroul de pelerinaje al Protopopiatului Dorohoi oraganizează ”Pelerini pe meleaguri bucovinene”. Obiectivele pelerinajului sunt:


Mănastirea Gorovei-acatistul Icoanei Sf.Ioan Botezătorul;

Mănăstirea Sf.Ioan cel Nou-închianare la moaștele sfântului;

Mănăstirea Buciumeni-închinare la icoana Maicii Domnului;

Biserica parohială Rădășeni-închinare la icoana Maicii Domnului;

Mănăstirea Cămârzani-închinare la cele două biserici ale mănăstirii;

Mănăstirea Slatina-închinare la moaștele Sf. Grigorie Teologul;

Mănăstirea Probota-cuvânt duhovnicesc și rugăciuni de dezlegare;

Mănăstirea Râșca-închinare la moaștele Sf. Nicolae și Sf. Serafim de Sarov;

Mănăstirea Dragomirna– închinare la moaștele Sf. Iacob Persul;

Schitul Dragomirnei– participare la slujba de priveghere.

Școala și Biserica, izvoare ale binelui, luminii și adevărului

Marele organizator al învățământului modern românesc, Spiru Haret, la vremea puterii sale, își pusese în gând să facă din preot și învățător să fie ,,lumina lumii și sarea pământului”.

Reformele sale nu despărțeau școala de biserică și învățătorul de preot. Știa că preotul și învățătorul sunt datori să facă din consătenii lor niște cetățeni folositori Patriei și Neamului românesc, știa că trebuie să lucreze mână în mână, astfel ca satul lor să le fie ,,model de gospodărie și oamenii pildă de înțelepciune”.

,,Popoarele mici, cărora nu li este îngăduit să lase în părăsire nimic din ce li poate asigura existența neatârnată, ar da dovadă de orbire neauzită, dacă nu ar înțelege datoria ce au, de a face din școală pavăza naționalităților”, spunea Spiru Haret.

Preotul Nicolae Sandovici (preot în satul Probotești, fostul județ Dorohoi, astăzi localitate în Ucraina, între anii 1882-1931), prieten cu preotul cărturar Dumitru Furtună, întemeitorul Seminarului Dorohoian și figură marcantă între personalitățile locale ale vremii, spunea că:

,,Prin școală și biserică eu văd curmarea răului care roade zidul societății noastre din temelie. Salvarea noastră, prin noi înșine. Și este o vorbă: Cum e popa, așa și satul.

Deci dacă un învățător și un preot nu-și înțeleg misiunea, atunci acel sat este ca și o familie de copii, rămași fără părinți. Imi vine să cred că lumina ce o varsă biserica și școala asupra mulțimii, e întocmai ca răcoarea adusă de roua unei dimineți liniștite peste semănăturile câmpului, dogorite de arșița soarelui, după o zi zbuciumată de vânt sănătos.

Prin școală și biserică, eu văd ridicarea noastră în rândul popoarelor civilizate, dar pentru aceasta trebuie să ne fie școala, –școală și biserica,-biserică!”

Nicolae Iorga zicea că ,,numai prin cultură, printr-o cultură proprie, cu notă națională și valoare morală, cu îndreptare practică și o răspândire largă se poate asigura viața neamului nostru și i se poate face loc, recunoscut de toată lumea, în civilizația contemporană”.

Oamenii pentru a reuși să învingă greutățile vieții trebuie să aibă nu doar trupul oțelit, ci puternic trebuie să le fie și sufletul, fapt realizabil prin Școală și Biserică.

Se mai poate, astăzi, cînd societatea modernă încearcă să impună pseudovalori și să îndepărteze din conștiința poporului tot ceea ce înseamnă tradiție?

Se mai poate, astăzi, când trăim în secolul materialismului feroce și consumerismului, când nu mai există ideal și idee, când sufletul poporului este împins dincolo de muncă și adevăr pe calea necinstei și a minciunii?

Da, prin strădania comună dintre școală și biserică, cele două rădăcini puternice și izvoare ale binelui, luminii și adevărului, dar și străji neadormite a tot ceea ce avem noi mai scump!

Este momentul să revenim la începuturi, la începuturile când, așa cum povestesc bătrânii, erau ,,alți oameni și alte timpuri”. Timpuri când florile cămășilor naționale nu erau scuturate, când horele nu erau gârbovite, școala nu era neglijată și biserica batjocorită. Civilizația fără cultură, școală și Dumnezeu, nu este civilizație! (Pr. Prof. Teodor Cătălin Budacă )