Seară Duhovnicească la Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”Hilișeu Crișan


„Crucea este făcută din slăbiciunile şi înfrângerile noastre, însă chemarea este clară: Să ne iubim crucea! Poate că acesta să fie actul cel mai dificil, să te accepţi aşa cum eşti.” (Teologul Paul Evdochimov).
În seara de 17 aprilie 2024, urcușul duhovnicesc al postului ne-a adus la Biserica cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil „din Hilișeu Crișan împreună cu credincioșii la o seară duhovnicească!
Întâlnirea a debutat cu săvărșirea Sfintei Taine a Maslului , urmat de cuvântul părintelui Țigănescu Mihai care a vorbit despre faptul că viața creștinului este strâns legată de Sfânta Cruce și că evitarea de către creștin a Sfintei Cruci, adică evitarea asumării unei stări de jertfă, duce la ratarea întâlnirii cu Hristos cel Înviat, după cum afirmă și Sfântul Chiril al Alexandriei: „La Dumnezeu nu se poate intra decât în stare de jertfă „.Printre altele părintele a mai spus că „Mulți oameni se plâng de crucea pe care o duc zi de zi, nefiind conștienți de faptul că Dumnezeu însărcinează pe fiecare exact cu atât cât are de făcut pentru mântuirea sufletului său”.
În cea de a doua parte a serii, părintele a răspuns întrebărilor venite din partea credincioșilor referitoare la tema prezentată, precum și la alte aspecte ale vieții duhovnicești.
Ne dorim ca organizarea acestor seri duhovnicești să reprezinte pentru credincioșii parohiei un timp de reflecție, de introspecție și întărire duhovnicească. (Pr. Iulian Barabasa)

Olimpiada de religie ortodoxă 2024

REZULTATE DEOSEBITE ȘI CALIFICĂRI LA ETAPA NAȚIONALĂ OBȚINUTE DE ELEVII DOROHOIENI LA OLIMPIADA DE RELIGIE ORTODOXĂ

Elevii coordonați de profesorii de religie din cercul pedagogic Dorohoi, au participat și în anul școlar 2023-2024 la etapa Județeană a Olimpiadei de Religie Ortodoxă, obținând numeroase premii și două calificări la etapa Națională. Evenimentul s-a desfășurat sâmbătă, 13 Aprilie 2024, începând cu ora 10.00 la Liceul „Gheorghe Asachi” și a adus împreună cei mai buni elevi, calificați la etapa județeană.
La Școala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” Dumbrăvița, elevii coordonați de Pr. Prof. Iftodi Marian Liviu au obținut următoarele premii ⁚

1) Sandu Erica Olivia – Clasa a-V-A nota 9,90 – Premiul I

2) Purice Anastasia Elena – Clasa a-V-A nota 9,75 – Premiul I

3) Atănăsoae Ana-Maria – Clasa a-V-A nota 9,00 – Premiul II

4) Ostafi Ștefania Crina – Clasa a-VI-A nota 10,00 – Premiul I

5) Mălășincu Maria Iuliana – Clasa a-VI-A nota 9,60 – Premiul I

6) Carp Sebastian Florin  – Clasa a-VIII-A nota 8,65 – Premiul III

La Școala Gimnazială „Spiru Haret” și Liceul „Grigore Ghica” Dorohoi elevii coordonați de Prof. Zugravu Claudiu Vasile au obținut următoarele premii⁚

1) Atodiresei Iuliana Cristina- clasa a VIII- A nota 10,00 – Premiul I

2) Chelariu Ecaterina – clasa a VIII- A, nota 8,85- Premiul III 

3) Gafițanu Elena, clasa a VII- A, nota 8,40- Mențiune

4) Chelaru Timeea, clasa a XI-A nota 8,60 – Premiul III

5) Cojocariu Antonio , , clasa a XII-A, nota 8,80 Premiul III

La Liceul „Regina Maria” Dorohoi, elevii coordonați de Pr. Prof. Șoptică Ciprian au obținut următoarele premii⁚

1) Corolea Ungureanu Maria – Clasa a-X-A, nota 9,50 – Premiul I

2) Abouriței Laura Georgiana – Clasa a-XI-A, nota 9,80 – Premiul I

3) Elisei Riccardo Allesandro- Clasa a-XI-A, nota 8,95 – Premiul III  

4) Airinei Iustina Maria- Clasa a-XI-A, nota 8, 60  – Premiul III

5) Nechifor Delia – Clasa a-XII-A, nota 8, 60  – Premiul III

La Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi elevii coordonați de Prof. Chirilă Elena au obținut următoarele premii⁚ 

1) Atodiresei Andreea Alexandra – Clasa a-VI-A nota 9,15 – Premiul II

2) Pușcașu Antonia Alexia – Clasa a-VI-A nota 9,10 – Premiul II

3) Berechea Codrin Paul – Clasa a-VI-A nota 9,10 – Premiul II

4) Aungurenci Maria Antonia – Clasa a-VI-A nota 9,05 – Premiul II

 La Școala Gimnazială „Spiru Haret”  Dorohoi, elevii coordonați de Prof. Lojniță Luminița au obținut următoarele premii⁚ 

1) Budacă Sofia Ioana – nota 9,40 – Premiul II

2) Cical Mara Adelina – Premiul III

3) Popeanu Ștefan – Premiul III

La Liceul „Regina Maria” Dorohoi, elevii coordonați de Prof. Cojocariu George au obținut următoarele premii⁚                                                      

1) Ion Denisa Gabriela, clasa a-IX-A, nota 9,40, Premiul II

2) Onofrei Ştefan, clasa a-IX-A, nota 8,55 Premiul II

La Școala Gimnazială Dimăcheni și Școala Gimnazială Corlăteni elevii coordonați de Pr. Prof. Petrovici Cristian Marius au obținut următoarele premii⁚ 

1) Spânu Alessia – 8.40, clasa a-V-A,- Mențiune

2) Ghiortu Daiana- 8.35 clasa a-VI-A- Mențiune

La Colegiul Național ,,Grigore Ghica ” Dorohoi, elevii coordonați de doamna profesor Xenia Constantin au obținut următoarele premii⁚

1) Bența Elena, clasa a IX-a, nota 8,60, – Premiul III

La Școala Gimnazială Văculești elevii coordonați de Pr. Prof. Chirilă Petru au obținut următoarele premii⁚

1) Prodan Maya Maria, Clasa-VI-A,nota 9,20- Premiul II

Astfel, în urma desfășurării etapei Județene a Olimpiadei de Religie,  Județul Botoșani va fi reprezentat la etapa Națională ce se va desfășura în perioada 9-12 Mai 2024, în orașul Focșani Județul Vrancea, de două eleve din cercul Pedagogic Dorohoi ce s-au calificat obținând nota 10,00, respectiv Atodiresei Iuliana Cristina din clasa a-VIII-A, elevă la Școala Gimnazială „Spiru Haret” Dorohoi coordonată de prof. Zugravu Claudiu și eleva Ostafi Ștefania-Crina din clasa a-VI-A la Școala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” Dumbrăvița coordonată de Pr. Prof. Iftodi Marian Liviu. Felicităm pe toți profesorii și elevii pentru rezultatele frumoase obținute și le dorim mult succes elevelor calificate la etapa Națională. (Responsabil Cerc Pedagogic Dorohoi- Pr. Prof.Iftodi Marian Liviu)

În vizită la bunicii noștri

Miercuri, 17 aprilie, la Centrul de zi pentru persoane vârstnice al municipiului Dorohoi, în prezența  unor ,,seniori” ai municipiului  Dorohoi, prin Direcția de asistență socială și Protopopiatul Dorohoi am derulat o activitate cultural- misionară și de spiritualitate creștin-ortodoxă. Acțiunea a avut loc ca urmare a declarării anului 2024 ca ,, Anul omagial al îngrijirii bolnavilor și a doctorilor fără de arginți ”   de către Sfântul Sinod, dar și în contextul perioadei pre-pascale în care ne aflăm cu toții.
Întâlnirea a debutat cu atelierul de lucru intitulat ,, Obiceiuri, tradiții și superstiții populare de Sfintele Paști la români „ și a constat în susținerea unui referat de către părintele Teodor Ciuraru, care după expunerea temei a purtat un dialog interactiv cu participanții despre tradițiile poporului român din această perioadă, dând răspuns la întrebările celor prezenți.
La finalul activității participanții au primit în dar din partea Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, prin grija Înaltpreasfințitului Mitropolit Teofan câte o iconiță cu Sfântul Nectarie Taumaturgul cunoscut ca vindecător al bolilor incurabile, doctor fără de arginți și ocrotitor al vârstnicilor. S-a stabilit de comun acord ca aceste întâlniri să fie cât mai dese,  apoi părintele Teodor a mulțumit tuturor, în mod special domnului Amarie Daniel, dar și tuturor celor implicați în această frumoasă acțiune pentru ospitalitate și dragoste.


Despre centrul de zi pentru persoane vârstnice  :

Începând cu 14 martie 2022 s-a  deschia Centrul de zi pentru persoane vârstnice, de tip centru de zi de socializare si petrecere a timpului liber. Noul centru de zi oferă servicii de socializare destinate persoanelor vârstnice și are misiunea de a preveni marginalizarea persoanelor vârstnice după ieșirea la pensie, prin promovarea unei vieți active și demne și prin facilitarea unor condiții și oportunități de socializare și petrecere a timpului liber într-un mod util.
Activitățile și serviciile sociale sunt:
-socializare și petrecerea timpului liber ( jocuri de societate – rummy, șah, table, cărți, presă);
-cursuri de abilități practice (gastronomie, fitoterapie);
-consiliere psihologică și cursuri de dezvoltare personală;
-consiliere socială și suport informațional;
-activități de mișcare (exerciții pentru mobilitate și dans).
Persoanele vârstnice din  Municipiul Dorohoi care doresc să se informeze și să acceseze aceste servicii sociale gratuite sunt așteptate în strada A.I. Cuza nr. 39.
Date de contact:
Adresa: Str. A.I. Cuza nr. 39 (Casa Maior Gălușcă)
Telefon: +0787439452
E-mail: das@dasdorohoi.ro



,,CASA MAIOR GĂLUȘCĂ CONSTANTIN” în care își are sediul acest Centru de zi pentru persoane vârstnice a fost construita înainte de anul 1851. Între anii 1884-1893 în această clădire au învățat elevii gimnaziului de băieți ,, Grigore Ghica VV”, iar intre anii 1893-1903 – au învățat elevii Școlii Primare nr.1 de băieți. Din anul 1926 aici a locuit  MAIOR GĂLUȘCĂ CONSTANTIN Comandant militar al orașului Cernăuți, comandant al regimentului 29 infanterie din Dorohoi, primar și apoi prefect de Dorohoi. (Pr. Teodor Ciuraru)